YSK’dan HDP ve SP’ye uyarı

YSK, HDP ve Saadet Partisi’ne aday listeleriyle ilgili uyarı gönderdi.25-05-2018 12:04

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), siyasi partilerin milletvekili aday listelerinin incelemesini tamamladı. Tüm adaylar, gerekli evraklar, aday olma şartları açısından incelemeden geçirildi. Yapılan incelemeden sonra eksik ve yasaya aykırı olduğu belirlenen başvurularla ilgili olarak partilere uyarı yazısı gönderildi. HDP'nin listelerinde birden fazla adayın uygun şartları taşımadığı, öne sürülürken, Saadet Partisi'nde ise birçok ilde eksik aday olduğu iddia edildi. Bu eksikliklerin 30 Mayıs’a kadar giderilmesi istendi.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre YSK üyelerinin kurduğu ekiplerce yapılan incelemelerde, AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti listelerinde çok önemli eksiklik olmadığı saptandı. Bu partilerde, askerlik, diploma, nüfus kaydı gibi adayların başvurularında zorunlu olan bazı evrakların eksik olduğu saptandı ve verilen sürede tamamlamaları istendi.

HDP’YE: UYGUN ŞARTLARI TAŞIMAYANLAR VAR

YSK, HDP listelerinde ise birden fazla adayın milletvekili adaylığına uygun şartları taşımadığını iddia etti. Milletvekili adaylığına uygun şartları taşımadığı ve memnu haklar açısından adaylık başvurusu yapamayacağı iddia edilen isimler kurum tarafından HDP’ye bildirildi. Bu adayların değiştirilmemesi durumunda, gösterilen illerdeki adaylıklar geçersiz sayılacak ve seçime giremeyecekler.

SP’YE: EKSİK VAR

YSK Saadet Partisi’ne ise çok sayıda ilde aday gösterilmediği veya adayların eksik olduğu bildirildi. YSK, partilere belirlediği eksiklikleri tamamlayarak, 30 Mayıs’a kadar gerekli düzeltmeleri yapmalarını istedi.