YSK Başkanı'ndan açıklama: Yeniden sayım ilk kez yapılmıyor

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, "Yeniden sayım ilk kez yapılmıyor. Sayım başlayan yerlerde sayım devam ediyor" şeklinde konuştu.03-04-2019 10:52

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, yaptığı açıklamada "Yeniden sayım ilk kez yapılmıyor. Sayım başlayan yerlerde sayım devam ediyor" şeklinde konuştu.

YSK Başkanı Sadi Güven’in açıklamasından satır başları şu şekilde:

'MAZBATALARI VERMEK İÇİN YASAL İTİRAZ SÜRECİNİN SONUCUNU BEKLİYORUZ'

İtiraz edilmeyen yerlerde mazbatalar veriliyor, verilmek üzere. Dolayısıyla bugüne kadar size açıkladığım rakamları tüm siyasi partilerle paylaşıyorum. Biz mazbataları vermek için yasal itiraz sürecinin sonucunu bekliyoruz. İstanbul’da da aynı süreç işledi. İstanbul’da akşam bize gelen dosyaya göre 8 ilçeye itiraza göre, bu ilçe seçim kurullarımız tekrar sayılma kararı almışlar. Bazı seçim kurulları bu kararı uygulamaya başlamıştır.

'TEKRAR SAYIM İŞLEMİ DEVAM EDERKEN İTİRAZ EDİLDİ'

Tekrar sayım işlemi devam ederken, il seçim kuruluna itiraz edilmiştir. İstanbul İl Seçim Kurulu, ilçe seçim kurulu kararına karşı itiraz hakkı bulunduğunu, sürecin beklenmesi gerektiğini belirterek sayım işlemini durdurmuştur. YSK kurulu toplanarak, İstanbul İl Seçim Kurulu kararını 298 sayılı yasanın 118’nci maddesi gereğince, kararın kesinleşmesi gerekmediğinden alınan maddede kurala aykırı olarak verilen İstanbul İl Seçim Kurulu kararının birinci maddesinin kaldırılmasına, iki ilçe seçim kurulunun yeniden sayım kararı ile sayıma başlanılmış ise sayımın sonuçlanması gerektiğine, yeniden ortaya çıkan sonucun tüm siyasi parti ve bağımsız adaylar yönünden geçerli olması gerektiğine, yeniden sayıma yönelik ilçe seçim kurulu kararının fiilen uygulanması başlamamış ise yasal itiraz sürecinin işlemesine karar verilmiştir. Bu karar gönderilmiştir.

'İLK DEFA ALINAN BİR KARAR DEĞİL'

Benim önüme tek tek ilçe seçim kurulu kararı gelmedi ama geçersiz oyların tekrar sayılması istenmiş. Bu ilk defa alınan bir karar değil. Bundan önceki seçimlerde de yeniden sayım kararı verilip de sayım yeniden başladığında bir yerde bunun kesilemeyeceğine karar verildi. Biz sayımın yapılıp yapılmamasını incelemedik, sayım işleminin başlatılmasından sonra bunun artık durdurulamayacağını ön gördük.

'BAZEN İTİRAZ EDENLERİN DEĞİL, ETMEYENLERİN LEHİNE SONUÇLANABİLİYOR'

Bazen itiraz edenlerin değil, itiraz etmeyenlerin lehine de sonuçlanabiliyor. Bugüne kadarki YSK uygulaması bunun sonuna kadar giderilmesi ve maddi gerçekliğin ortaya çıkması yönündedir. Diğer yerlerde de incelemeler vardır, bize bir itiraz intikal etmedi. Bugüne kadar ortaya çıkan hadiseler İstanbul Büyükşehir olduğu için öne çıktı.