YSK, AKP’nin talebini reddetti: Maltepe seçim merkezi değişmeyecek

YSK, AKP’nin Maltepe seçim merkezi olarak belirlenen Türkan Saylan Kültür Merkezi’nin güvenlik ve tarafsızlık açısından uygun olmadığını söyleyerek başka bir merkezin belirlenmesi talebini reddetti.27-05-2019 20:05

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP'nin Maltepe seçim merkezi olarak belirlenen Türkan Saylan Kültür Merkezi’nin değiştirilmesine dair talebini reddetti. 31 Mart seçimlerinde Maltepe seçim merkezi olarak kullanılan kültür merkezi, 23 Haziran'da da oyların toplanacağı yer olacak.

AKP Maltepe İlçe Başkanlığı 20 Mayıs 2019'da Maltepe İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na başvurarak, 23 Haziran seçiminde ilçe seçim merkezi olarak belirlenen Türkan Saylan Kültür Merkezi’nin değiştirilmesini talep etmişti. Dilekçede, Türkan Saylan Kültür Merkezi'nin hem güvenlik hem tarafsızlık açısından uygun olmadığı ifade edilerek, başka bir merkezin belirlenmesi istendi.

CHP İTİRAZ ETTİ

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre Maltepe İstanbul 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı başvuruyu ilçe seçim kurulu başkanının olumsuz oyuna rağmen kabul etti. Maltepe İlçesi Seçim Koordinasyon merkezi ve seçim sonuçlarının alınacağı merkez olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait Müzahir Sille Spor Kompleksi'nin kullanılmasına karar verildi. Karara CHP itiraz etti; CHP'nin itirazını kabul eden İstanbul İl Seçim Kurulu, Maltepe İlçe Seçim Kurulu’nun kararını kaldırdı.

'İL SEÇİM KURULU'NUN KARARI KESİN'

AKP’nin bu karara itiraz etmesi sonucu konu YSK'nin gündemine geldi. YSK, itirazı "İl Seçim Kurulu’nun kararı kesin" diyerek reddetti. Bu karar sonrası 31 Mart seçiminde Maltepe oylarının toplandığı Türkan Saylan Kültür Merkezi, 23 Haziran seçiminde de kullanılacak.