YPG'ye saldıran AKP'ye Baykal'dan destek: "Türkiye savunma hakkını kullanıyor"

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Habertürk TV'de Türkiye'nin Nabzı programında açıklamalarda bulundu. Suriye'nin kuzeyinde PYD kontrolündeki bölgelerde etnik temizlik yapıldığını öne süren Baykal, Azez'de YPG mevzilerinin topçu ateşleriyle vurulmasını "Türkiye Azez koridorundan gelecek mülteciler için savunma hakkını kullanıyor" şeklinde yorumladı. 29-02-2016 22:46
İleri Haber

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Habertürk TV'de Türkiye'nin Nabzı programında açıklamalarda bulundu. Suriye'nin kuzeyinde PYD kontrolündeki bölgelerde etnik temizlik yapıldığını öne süren Baykal, Azez'de YPG mevzilerinin topçu ateşleriyle vurulmasını "Türkiye Azez koridorundan gelecek mülteciler için savunma hakkını kullanıyor" şeklinde yorumladı. 

Baykal Suriye'deki gelişmeler hakkında "Suriye ile 900 kilometre sınırımız var ve çok geçişken bir sınır. Suriye, siyasi kimliği ortadan kalkınca ordaki manzara iç savaşa dönüştü. İç savaş bir süre sonra mezhep savaşına dönüştü. Maalesef Türkiye'de hükümet müthiş bir özgüvenle, hızla sorunun çözüleceğini düşündü. Bizim için hayat-memat meselesine dönüştürüldü. Türkiye'den giden bazı gençler Esad'ın yanında bazıları Türkmen cephesinde bazıları da DAEŞ tarafında. Olay Türkiye'nin üzerine doğru geliyor. Bu olaylar devam ederse gelmeye de devam edecek. Bir yandan da bazı gruplar etnik temizlik yapıyor. Türkmenlere karşı Rus bombardımanı ile temizlik yapılıyor. Arap nüfusa karşı da etnik temizlik yapılıyor. Bunlar başarılı olursa Türkiye kuşatma altına alınmış olacak. Türkiye Azez koridorundan gelecek mülteciler için savunma hakkını kullanıyor" ifadelerini kullandı.

"BEN TÜRKİYE'NİN ÇIKARLARINI DÜŞÜNDÜM"

Baykal kendisine yönelik AKP'ye destek veriyor şeklindeki eleştirilere, "Ciddi olun. Türkiye'yi konuşuyoruz. 2 hafta önceki konuşmam farklı değerlendirilerek birilerine destek olduğum söylendi. Açıklamalarıma herkes şaşırdı. Ben Türkiye'nin çıkarlarını düşündüm" diye yanıt verdi. 

"KUSURA BAKMAYIN HALEP BİR SÜNNİ KENTİ"

Baykal daha önce kullandığı "Sünni kenti Halep Şii kuşatması altında" şeklindeki sözlerine yönelik eleştirilere şı şekilde cevap verdi:

"Elbette kentin inancı, mezhebi olmaz. Bahsettiğiniz kent Halep. Birinci Dünya savaşı sonunda 402 yıl sonra Osmanlı'dan koparıldı. İnsanların inançlarını, mezheplerini ele alan değerlendirmeler yapmak çok yakışıksızdır ama öyle bir dünya haline geldik ki bu kaçınılmaz hale geldi. Orada maalesef bir mezhep savaşı var. Kusura bakmayın Halep sunni kenti."

"AKP'YE GEÇECEK" İDDİALARI

Baykal, AKP'ye geçeceği iddiaları ile ilgili, "Elbette AK Parti Türkiye'nin bir siyasi partisidir. Kötü birşey söylemek istemem ama benim siyasi çizgim bellidir. 1992 yılında kapatılan CHP'nin 2 kurucu başkanı olma onuruna eriştim. Böyle bir ortama çekilmiş olmaktan üzüntü duyuyorum." dedi. 

"AÇILIM YANLIŞ BİR POLİTİKAYDI"

Baykal, Güneydoğu'da yaşanan olaylara ilişkin "Türkiye'de olağanüstü dramlar var. İnsanlar sokağa çıkamıyor, göç ediyor. Buraya nasıl geldik buna bakmak lazım. "Anaların gözyaşı dinecek" dendi, açılım politikası yürüttük. Açılım politikasının derdi terör kullanan kesimi ikna etmekti, Vatandaşı mutlu etmek değil. Bu politikanın terörü meşrulaştırmak olacağını, bölgede vahim sonuçlar doğuracağını elimden geldiğince anlattım. PKK süreci kendi adına kullandı. Şimdi gecikmiş bir tepki veriyoruz. Bu yanlış bir politikaydı. 2 noktanın altını çizmek istiyorum. Şiddet ve zor yöntemi kullananlara halk destek vermedi. Onları harekete geçiremediler. Oradaki terör patlamasının en büyük kaybedeni bölgedekiler oldu. Bir diğer nokta ise ortaya çıkan şiddetle bu politikanın devam etmeyeceğidir. Bölgedeki insanları PKK ile AK Parti arasına çıkarmanın kimsenin hakkı yok. Şiddete yaslanmayan bir siyasi hareketi Güneydoğu'da bir an önca harekete geçirmek gerekir." değerlendirmesini yaptı.