YPG için verilen 150 saatlik süre bugün doluyor

Soçi'de yapılan anlaşmaya göre, sürenin dolmasının ardından Türkiye - Suriye sınırındaki 10 km derinlikteki bölgede TSK ile Rusya ordusuna bağlı birliklerin ortak devriye faaliyetlerine başlamaları bekleniyor.29-10-2019 15:27

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Soçi'de varılan anlaşma kapsamında YPG'nin Türkiye sınırından 30 kilometre derinliğe çekilmesi için tanınan süre bugün saat 18.00 itibarıyla doluyor.

Sürenin ardından Türkiye - Suriye sınırındaki 10 km derinlikteki bölgede Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile Rusya ordusuna bağlı birliklerin ortak devriye faaliyetlerine başlamaları bekleniyor.

ERDOĞAN: KALDIĞIMIZ YERDEN DEVAM EDERİZ

Geçen hafta devriye görevlerinde yer almak üzere yaklaşık 300 Rus askeri polisi Suriye'ye gönderilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonu yaptığı açıklamalarda 150 saatin sonunda YPG'nin sınırın 30 km güneyine çekilmemesi halinde Türkiye'nin operasyonlara kaldığı yerden devam edeceğini ifade etti ve "150 saat sonunda burası teröristlerden temizlenmezse ondan sonra bu işi biz ele alacağız ve bütün temizliği biz yapacağız" dedi.

Geçen hafta Rusya'dan yapılan açıklamalarda ise YPG'nin Soçi mutabakatında kararlaştırılan bölgelerden çekilmemesi halinde Türk ordusunun operasyonlara devam edeceği belirtilmişti.

BM’DEN ‘ATEŞKES DEVAMI’ ÇAĞRISI

Öte yandan BM Suriye Özel Temsilcisi, Suriye’nin kuzeydoğusu için yapılan ateşkesin uzatılmasını istedi. Suriye Anayasa Komisyonu’nun Çarşamba günü yapılacak ilk toplantısından bir gün önce Türkiye, İran ve Rusya dışişleri bakanlarıyla Cenevre'de bir araya geleceğini açıklayan Geir Pedersen, "Ateşkeslere uyulmasını şiddetle talep ediyoruz ve ülke çapında da bir ateşkes çağrısı yapıyoruz” dedi.

DW Türkçe'nin aktardığına göre, Suriye'nin yeni anayasasını hazırlama hedefiyle 30 Ekim'de Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde Cenevre'de toplantılarına başlayacak olan Anayasa Komitesi için son hazırlıklar sürüyor.