Yolsuzlukla mücadele eden öğretmen gördüğü baskıya dayanamayarak hayatına son verdi

Kocaeli'de Çocuk Evleri’nde öğretmenli yapan Serap Yılhan, kurumdaki usulsüzlüğü ortaya çıkarmak istedi. Yılhan gördüğü baskıya dayanamayarak hayatına son verdi.23-09-2019 19:40

Kocaeli Orduevi mevkiinde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı Çocuk Evleri’nde öğretmen olarak görev yapan Serap Yılhan (48), iddiaya göre kurumdaki bir usulsüzlüğü ortaya çıkarmaya kalktığı için baskıya maruz kaldı, açığa alındı.

ÇOCUKLAR İÇİN GÖNDERİLEN PARA, ONLAR İÇİN KULLANILMADI

Çocuk Evleri’ndeki çocuklara devlet tarafından gönderilen paraların çocuklar için kullanılmadığını gören Yılhan, bunun üzerine ilgili birimlere, kurum müdürü ve satın alma müdürü hakkında şikayetçi oldu. Yılhan’ın şikayeti üzerine iki müdür hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma başlatılan müdürler hızla emekli edildi. Yılhan üzerinde ise baskı uygulanmaya başlandı.

'BEN SUÇSUZUM'

İlerleyen süreçlerde ise soruşturma kapsamında Yılhan da açığa alındı. Yılhan, “Ben suçsuzum, bana komplo kurdular” ifadelerinin yer aldığı 2 mektup bırakarak yaşamına son verdi.

Yılhan’ın yaşamına son vermesi üzerine çalıştığı kurumla ilgili geniş kapsamlı soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

KOCAELİ VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Kocaeli Valiliği, geçtiğimiz günlerde intihar eden, Serap Yılhan hakkında açıklama yaptı.

İşte Kocaeli Valiliği tarafından yapılan açıklama:

“Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Çocuk Koordinasyon Merkezi Müdürlüğünde Çocuk gelişimci olarak görev yapan merhum Serap Yılhan ile ilgili basında yer alan haberlerle ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Merhum Serap Yılhan hakkında 18.12.2018 tarihinde CİMER üzerinden Gebze Cumhuriyet Başsavcılığına ayrıca 16.11.2018 tarihinde yine CİMER üzerinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yapılan şikayet sonucunda, Savcılık tarafından 05.02.2019 tarihinde başlatılan Adli Soruşturma ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı denetçileri tarafından başlatılan idari soruşturma neticesinde, merhum Serap Yılhan tedbiren 26.03.2019 tarihinde açığa alınmış olup yargı ve soruşturma süreci devam etmektedir.

Çocuk Koordinasyon Merkezi Müdürü’nün emekliye ayrılmasının soruşturma ile bir alakası bulunmamakta olup, kendi isteği üzerine emekliye ayrılmıştır.

Yapılan adli ve idari soruşturmaların devam ettiği süreçte bu üzücü müessir olay meydana gelmiştir.

Merhum Serap Yılhan’a Allahtan rahmet, Ailesi ve yakınlarına başsağlığı ve sabırlar dileriz.”