Yolsuzluk belgeleri ortaya çıkınca kayyum müdürlerle tartıştı

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne yeniden kayyum olarak atanan Vali Mustafa Yaman ile “kara kutusu” olarak bilinen Cengiz Ergül arasında, “basına sızan belgeler” üzerinden tartışma yaşandığı öğrenildi.26-09-2019 11:26

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Mardin Valisi Mustafa Yaman’ın, önceki kayyumluğu sırasında belediyede daire başkanlığına getirdiği kimi isimlerle sert tartışmalar içerisine girdiği öğrenildi.

Yaman’ın tartıştığı isimlerden birisinin, Mardin Valiliği’nde Özel Kalem Müdürü iken kayyum atamasının ardından belediyede Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ve Teknik Genel Sekreter Yardımcısı olarak görevlendirilen Cengiz Ergül olduğu kaydedildi.

Yaman’ın “kara kutusu” olarak anılan Ergül’le yaşanan tartışmanın ise, “kayyum döneminde yaşanan usulsüzlük ve yolsuzluklara dair belgelerin basına sızması ile Ahmet Türk tarafından kimi belgelerin yayınlanmasına karşı önlem alınmaması”ndan kaynaklandığı belirtildi.

Edinilen bilgilere göre, Yaman belgelerin basına yansıması ve bazı faturalarda bakanlar ile AKP’li milletvekillerinin isminin yer almasından Ergül’ü suçladı. Bunun üzerine Ergül, bu durumdan sorumlu olmadığını ve Yaman’ın yanında duran kimi isimlerin kendisini bilinçli olarak hedef haline getirdiğini aktardı. Yaşanan tartışmadan sonra Yaman’ın yanından ayrılarak Mardin’den ayrılan Ergül, sosyal medya hesaplarındaki Mardin Valiliği ve Mardin Büyükşehir Belediyesi’ndeki görevlerine dair bilgileri de kaldırdı.

Ankara’nın yolunu tutan Ergül’ün AKP’li bir milletvekili ile çalışmaya başladığı öğrenildi. Ergül’ün sosyal medya paylaşımlarından söz konusu milletvekilinin AKP Konya Milletvekili Halil Etyemez olduğu anlaşıldı. Bugüne kadar sosyal medya hesaplarında Mardin Valisi Mustafa Yaman, Mardin Valiliği ve Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin paylaşımlarına yer veren Ergül, 15 Eylül tarihinden sonra peş peşe Etyemez’in mesajlarını paylaşmaya başladı.

Yaman’ın tartıştığı bir diğer ismin ise, yeniden Kadın ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığına getirilen Mehtap Bingül olduğu öğrenildi. Yaman ve Bingül arasında yaşanan tartışmanın ise, Bingül’ün belediye bünyesinde hizmet vermek amacıyla daireleri ablasından kiralamasına dair Mezopotamya Ajansı’nda (MA) yayınlanan haberler üzerine çıktığı kaydedildi. Yaman’ın benzer durumların yaşanmaması için Bingül’ü uyardığı belirtildi. (MA)