YÖK'ten Sağlık Bakanlığı'na çağrı: 'Öğrenciler ve akademik personel eylüle kadar aşılanmalı'

YÖK, Sağlık Bakanlığı'na yazı göndererek yüz yüze eğitimin başlayabilmesi için öğrencilerin ve akademik personelin eylül ayına kadar tamamlanmasını istedi.19-05-2021 14:03

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Sağlık Bakanlığı'na gönderdiği yazı ile üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlatılabilmesi için akademik ve idari kadrolardaki personel ile örgün öğretimde okuyan öğrencilerin aşılarının Eylül 2021'e kadar tamamlanmasını istedi.

ANKA'nın haberine göre YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç imzasıyla Sağlık Bakanlığı'na gönderilen yazıda topyekun normalleşme sürecine geçilmesinin ancak aşılanmanın yaygınlaşmasıyla mümkün olacağı belirtilerek şöyle dendi:

'TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN SONUÇLAR ÜRETEBİLİR'

"Bu bağlamda ülkenin kalkınma hedeflerine ulaşmasında önemli bir yeri olan yükseköğretim sistemimizde eğitim ve öğretim faaliyetlerinin bütünüyle normalleşmeye geçilerek sürdürülmesi, yükseköğretim kurumlarımızda yüz yüze verilen örgün eğitim ve öğretim faaliyetlerinin 2021-2022 eğitim döneminde başlatılabilmesi ve sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesini temin için yükseköğretim kurumlarında görev yapan akademik ve idari personel ile örgün eğitimde okuyan öğrencilerimizin de öncelikli aşılama programına dahil edilmesi önem taşımaktadır. Aksi takdirde özellikle başta sağlık olmak üzere uygulamalı eğitim alanlarından mezun olacakların meslek icralarında telafisi mümkün olmayan sonuçlar üretmesi kuvvetle muhtemeldir.

Buna göre, yükseköğretim kurumlarındaki akademik ve idari kadrolardaki personeli ile örgün öğretimde okuyan öğrencilerimizin 2021 Eylül ayına kadar aşılanmalarının tamamlanması hususunda gereğini önemle arz ederim."​