YÖK'ten Boğaziçi'ne ödül

YÖK’ün yaptırdığı araştırma, Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi hakkındaki iddialarını yalanladı.17-01-2018 09:47

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) İngiltere merkezli derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symonds’a (QS) Türkiye’deki üniversitelerin dünya ile rekabetini ölçtürdü. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın katılımıyla YÖK’te düzenlenen toplantıda, QS’e yaptırılan alan bazlı değerlendirmede, dünyadaki ilk bin üniversite arasına Türkiye’den 10 üniversitenin girdiği açıklandı.

Buna göre, Ankara, Bilkent, Ege, Hacettepe, İTÜ, İstanbul, Koç, ODTÜ ve Sabancı üniversiteleri ile AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘milli ve yerli olmadığı için başarılı olmadığını’ iddia ettiği Boğaziçi Üniversitesi 'Alan Odaklı Başarı Ödülü' almaya hak kazandı. Bu üniversitelerin 24 alanı, dünya üniversiteleri ile rekabet edebilir alanlar arasına girdi.

İTÜ MADEN MÜHENDİSİLİĞİ, İÜ VE HACETTEPE TIP İLE LİSTEDE

QS tarafından hazırlanan listeye göre İTÜ, Maden Mühendisliği alanında dünya sıralamasında 31. olarak yer aldı. İTÜ’yü izleyen ODTÜ Maden Mühendisliği de listeye 45. sıradan girdi. AA'nın aktardığı habere göre İstanbul ve Hacettepe üniversiteleri tıp alanında 251-300 bandında yer alarak ülkedeki bu alanda en iyi derecelere sahip üniversiteler oldu.

BOĞAZİÇİ ELEKTRİK-ELOKTRONİK DE DÜNYANIN EN İYİLERİNDEN

QS tarafından açıklanan dünyadaki bin üniversite ile yarışabilecek 10 Türk üniversitesi ve en üst sıralarda oldukları alanlar şöyle:

İTÜ-Maden Mühendisliği alanı (31. sırada)

ODTÜ-Maden Mühendisliği alanı (45. sırada)

Bilkent Üniversitesi-Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanı (151-200 bandı)

Boğaziçi Üniversitesi-Elektrik Elektronik Mühendisliği alanı (201-250 bandı)

Koç Üniversitesi-Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ve Arkeoloji alanları (151-200 bandı)

İstanbul Üniversitesi-Tıp, Eczacılık, Eğitim Bilimleri, Tarım ve Ormancılık alanları (251-300 bandı)

Hacettepe Üniversitesi-Eğitim Bilimleri, Tıp ve Eczacılık ve Farmakoloji alanları (251-300 bandı)

Sabancı Üniversitesi-Makine Mühendisliği ve Havacılık alanları (301-350 bandı)

Ege Üniversitesi-Tıp alanı (451-500 bandı)

Ankara Üniversitesi — Tıp alanı (401-450 bandı)

NE OLMUŞTU?

Üniversitenin kapalı olduğu günde üniversiteye girebilen tatilde AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Boğaziçi Üniversitesi bu milletin değerlerine yaslanamadığı için hedeflerine tam manasıyla ulaşamamıştır” demiş, BOÜ öğrencileri Erdoğan’a “diplomasız cumhurbaşkanına bir çift sözümüz var” deyip AKP genel başkanına cevap vermişti.

Öğrenciler, “Gerek Saray, gerekse Saray’ın medya soytarıları tarafından yıllardır maruz kaldığımız “millilik” tartışmasının, üniversitemizi köksüzleştirmek ve marjinalleştirmekten başka bir amaç gütmediğinin farkındayız.

Asıl Türkiye’nin, Cumhuriyet devrimini yaratmış bir batı ülkesi, Boğaziçi Üniversitesi tarihinin ise Cumhuriyet ve eşit yurttaşlık mücadelesinin kendisi olduğunu çok iyi biliyoruz” demişti.