YÖK'ten Artuklu Üniversitesi'ndeki yolsuzluk iddialarına ilişkin soruşturma

YÖK, Mardin Artuklu Üniversitesi’nde yolsuzluk, ihalelere fesat karıştırma, usulsüz işlemler ile keyfi atamalara ilişkin bir soruşturma başlattı.25-08-2020 13:12

Yükseköğretim Kurumu (YÖK), Mardin Artuklu Üniversitesi eski Rektörü Ahmet Ağırakça ve mevcut Rektör İbrahim Özcoşar'ın görevde olduğu dönemlerde meydana geldiği iddia edilen yolsuzluk, ihalelere fesat karıştırma, usulsüz işlemler ile keyfi atamalara ilişkin bir soruşturma başlattı.

22 Ağustos 2019 tarihleri öncesi ve sonrasına ilişkin başlatılan soruşturmanın ihaleye fesat karıştırma, yolsuzluk, usulsüz işlemler, ihtiyaçtan fazla genel sekreter ataması yapılması, rektör ve dekanların eşlerine usulsüz şekilde araç tahsisi yapılması ve keyfi atamalara ilişkin başlatıldığı ortaya çıktı.

MÜFETTİŞ İNCELEMESİNİN ARDINDAN ÜNİVERSİTE YÖNETİMİNDE İSTİFALAR BAŞLADI

Mezopotamya Ajansı'ndan Ahmet Kanbal’ın haberine göre, YÖK Denetleme Kurulu Teşkilat, Görev ve Çalışma Usulleri Yönetmeliği’nin 17’nci Maddesi kapsamında “gizli” başlatılan soruşturma çerçevesinde Artuklu Üniversitesi’ne Nisan 2020’de müfettiş görevlendirmesi yapıldı. Ancak yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle müfettişlerin incelemesi ileri bir tarihe ertelenirken, müfettişlerin ağustos ayı içinde kente geldikleri öğrenildi. 
Müfettiş incelemesiyle birlikte üniversite yönetiminde de değişiklikler yaşanırken, soruşturma kapsamında Genel Sekreter Prof. Dr. Mustafa Öztürk ve Sağlık Birimler Daire Başkanı Dr. Canan Eren Dağlı geçtiğimiz günlerde istifa etti.

Devam eden soruşturmaya dair soruşturma kapsamında üniversite yönetiminden 17 başlıkta belgelerin YÖK Denetleme Kurulu Başkanlığı’na gönderilmesi istendi. Bu kapsamda üniversite yönetiminden Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcısı, Personel Daire Başkanlığı, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, İdari Mali İşler Daire Başkanlığı, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı ve Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı kadrolarıyla ilgili bilgiler istendi.

'REKTÖR AİLESİNE KONUT VE ARAÇ TAHSİS EDİLDİ' İDDİASI

Soruşturma kapsamında Artuklu Üniversitesi ile ilgili fazla Genel Sekreter Yardımcısı atamasının yapıldığı, dekan ve müdürlerin atamalarının yapılış şekli soruldu. Ayrıca İdari Mali İşler Daire Başkanlığı tarafından yapılan alımlarla ilgili de soruşturma başlatılırken, rektör konutu kiralanması ile üniversite adına kiralanan araçların rektörün aile bireylerine tahsis edilmesinin de soruşturma gerekçesi yapıldığı bilgisine ulaşıldı. Kantin ve derslik ikmal ihaleleri de soruşturma kapsamında incelemeye alındı.

ÜNİVERSİTE DOLABINDA KURŞUNLAR BULUNDU

Soruşturmanın Edebiyat Fakültesi’ni de kapsadığı öğrenilirken, Edebiyat Fakültesi’nin personel giyinme dolabında bulunan silah mermilerine ilişkin savcılık tarafından soruşturma başlatılmasına karşın idari inceleme başlatılmaması yönünden de üniversite hakkında suçlamalar olduğu öğrenildi. Buraya dair de inceleme başlatıldı.