Yoksulluk sınırı 19 bin lirayı aştı

Yoksulluk sınırı 19 bin lirayı aştı

Türk-İş araştırmasına göre yoksulluk sınırı 20 bin liraya yaklaştı.

Mayıs ayına ilişkin Türk-İş tarafından yapılan çalılşmaya göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 6 bin 18 liraya, yoksulluk sınırı ise 19 bin 602 liraya yükseldi.

Türk-İş, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptığı "Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması"nın mayıs ayı sonuçlarını açıkladı. Araştırma sonuçlarına göre; 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcamasını ifade eden açlık sınırı 6 bin 17 lira 85 kuruş oldu. 

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı olarak ifade edilen yoksulluk sınırı ise 19 bin 602 lira 14 kuruş olarak hesaplandı.

BEKAR ÇALIŞANIN YAŞAMA MALİYETİ 8 BİN LİRAYA YAKLAŞTI

Bekar bir çalışanın "yaşama maliyeti" ise aylık 7 bin 836 lira 46 kuruşa yükseldi.

GIDA ENFLASYONU YÜZDE 107'Yİ AŞTI

Mutfak enflasyonundaki değişim ise Ankara'daki maliyetler üzerinden hesaplandı. Buna göre başkentte yaşan 4 kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 13,04 oranında gerçekleşti. Son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 107,76 olarak hesaplandı.

5 aylık değişim oranı yüzde 46,85 oranında oldu.

'NE ENFLASYON YAVAŞLIYOR NE DE ALIM GÜCÜ YÜKSELİYOR'

Türk-İş'ten yapılan açıklamada, "Üretim ve tedarik maliyetlerinin artmasıyla arz etkisi ve her gün düşen alım gücünü korumak için öne çekilmiş talep etkisi nedeniyle başta gıdada olmak üzere fiyat artışlarının önü alınamıyor. Bunların ek olarak düşük faiz oranları ve kredi genişlemesi sonucu fiyatlama dengesi bozulan piyasada temel gıda maddeleri ve bazı temel ihtiyaç maddelerinde yapılmış olan KDV indirimleri fiyat artışlarının çok gerisinde kaldı fakat bunun yanında vergi gelirlerinin düşmesine neden oldu. Ne enflasyon yavaşlıyor ne de alım gücü yükseliyor. İşçi, memur, emekli, öğrenci, esnaf nefes alamıyor" ifadeleri kullanıldı.