YÖK Başkanı: Salgın döneminde yurt dışındaki üniversitelerden usulsüz yatay geçişler yapıldı

YÖK Başkanı Yekta Saraç, koronavirüs salgını döneminde yurt dışındaki üniversitelerden Türkiye'ye usulsüz yatay geçişlerin yapıldığını doğruladı04-11-2020 22:05

Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversite sınavlarında ilk 1000'e girenlerden yurt dışındaki üniversitelere kayıt yaptıranlara, koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye'deki üniversitelere yatay geçiş olanağı sağlanması  uygulamasına dayanılarak bazı yerlerde usulsüz yatay geçiş yapıldığını doğruladı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB),YÖK ve ÖSYM Başkanlığı'nın bütçeleri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Komisyondaki görüşmeler sırasında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve YÖK Başkanı Saraç, milletvekillerinin eleştiri ve sorularını da yanıtladı.

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberine göre bir milletvekilinin, "üniversite sınavında 700-800 bininci sırada üniversite kazanıp, yurt dışında tıp fakültesine kayıt yaptıranların daha sonra Türkiye'deki özel üniversitelere yatay geçiş yaptığı" iddiasını doğrulayan Saraç, "Gelenlerle ilgili, mevzuata aykırı olanların kaydının silinmesi ile ilgili üniversitelere yazdık ama şöyle bir şey oluyor: Kayıt olduktan sonra idare mahkemeleri 'O bir müktesep haktır' diyor. Maalesef böyle de bir durum var" dedi.