YÖK Başkanı açıkladı: Üniversiteye girişte 3 bölümün 'başarı sırası' değişti

YÖK Başkanı Saraç, "Hukuk fakülteleri için 190 bin olan başarı sırası şartının 125 bin olarak yenilenmesine karar verildi. Öte yandan başarı sırası şartını iki fakülte için de genişlettik" dedi.11-10-2019 15:11

YÖK, üniversiteye girişte hukuk, eczacılık ve diş hekimliği fakültelerine girişte ‘başarı sırası’nın değiştiğini açıkladı. Buna göre, hukuk fakültelerine giriş için 190 bin olan başarı sırası şartının 125 bin olarak güncellendiği, eczacılık ve diş hekimliği bölümlerine de ilk kez başarı sırası sınırlaması getirildiği belirtildi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile ilgili konuştu. Saraç, "Hukuk fakülteleri için 190 bin olan başarı sırası şartının 125 bin olarak yenilenmesine karar verildi. Öte yandan başarı sırası şartını iki fakülte için de genişlettik ve eczacılık fakülteleri için en düşük başarı sırası şartını 100 bin, diş hekimliği fakülteleri için en düşük başarı sırası şartını da 80 bin olarak belirledik" dedi.

GELECEK YIL YAPILACAK OLAN YKS'DEN İTİBAREN UYGULANMAYA BAŞLANACAK

YÖK Genel Kurulu'nda gelecek yıl yapılacak YKS'den itibaren uygulanacağını belirten Saraç, "Hukuk fakültelerine kabul edilen öğrencilerin başarı sıralarına bakıldığında, devlet üniversitelerinde en düşük başarı sırası 59 bin iken, vakıf üniversiteleri ve KKTC'deki üniversitelerde en düşübaşarı sırasının 190 bin olduğunu görüyoruz. Buradaki makas çok açık. Sınıflarda verilen eğitimi öğrenci açısından zedeleyebilecek, eğitim öğretimin niteliğini aksatabilecek kadar geniş bir makas aralığı var" dedi.

İKİ PROGRAMA DAHA BAŞARI SIRASI GETİRİLDİ

Uzun zamandır diş hekimliği ve eczacılık fakültelerine de başarı sıralaması şartı getirilmesi ile ilgili talepler aldıklarını aktaran Saraç, şöyle devam etti:

"11. Kalkınma Planı hedefleri çerçevesinde bu fakültelerin taleplerini de değerlendirdik. Diş hekimliği programı için devlet üniversitelerinde en düşük başarı sırası 67 bin 855 iken, vakıf üniversitelerinde 88 bin 168, KKTC'de ise 116 bin 362 olduğunu görüyoruz. Arada çok büyük bir fark var. Eczacılık fakültesine baktığımızda ise devlet üniversitelerinde en düşük başarı sırası 47 bin 878, vakıf üniversitelerinde 121 bin 557, KKTC'de ise 169 bin 803. Burada da çok açık bir makas aralığı var.

Bunun için öğrenci merkezli bilimsel ve gerçekçi bir yaklaşımın, girdi esaslı iyileştirmenin yükseköğretimin kalitesine olumlu etkileri olacağı düşüncesiyle, başarı sırası şartını iki fakülte için daha genişlettik ve eczacılık fakülteleri için en düşük başarı sırası şartını 100 bin, diş hekimliği fakülteleri için en düşükbaşarı sırasışartını da 80 bin olarak belirledik."