YÖK açıkladı: 3 üniversiteye daha rektör atanacak

YÖK, Abdullah Gül Üniversitesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Iğdır Üniversitesi’ne rektör atanacağını açıkladı.08-02-2021 11:09

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), internet sitesinden yaptığu duyuruda 3 üniversiteye daha rektör atanacağını açıkladı.

YÖK'ün rektör adaylığı başvuru ilanına göre Abdullah Gül Üniversitesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Iğdır Üniversitesine rektör ataması yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri'nde rektör adayları için belirlenmiş şartları taşıyan adaylar, bugünden itibaren 19 Şubat Cuma günü mesai saati bitimine kadar Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına başvurabilecek.

Adaylar, başvurularında, profesör olarak çalışmış veya çalışıyor olduklarına dair belge ile Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nde bulunan, "Kamuda ve/veya sosyal güvenlik kurumlarına tabi olmak kaydıyla uluslararası kuruluşlar ile özel sektörde veya serbest olarak en az 5 yıl çalışmış olmak" şartını sağladığını gösterir belge gibi dokümanları da hazır bulunduracak.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne Melih Bulu'yu atamasının ardından 'rektör atama' biçimi yeniden tartışılmaya başlandı. Eski sistemdeki gibi üniversite öğretim üyelerinin oylarıyla adayların belirlenmesi gerektiğini savunan akademisyenler, bu atama şeklinin anayasaya da uygun olmadığını ifade ediyorlar. 

Erdoğan, geçen günlerde 11 üniversiteye daha rektör atamıştı.