Yoğun bakıma alınan Boris Johnson'ın sağlık durumuyla ilgili yeni açıklama

Başbakanlıktan Johnson’ın durumuna ilişkin yapılan yeni açıklamada,  "standart" oksijen tedavisi gördüğü ve yardıma ihtiyaç duymadan nefes alabildiği, mekanik veya suni solunum cihazına ihtiyaç duymadığı bilgisi verildi.07-04-2020 17:28

Covid-19 nedeniyle pazar günü hastaneye kaldırılan ve dün yoğun bakıma alınan İngiltere Başbakanı Johnson’un sağlık durumuyla ilgili yapılan açıklamada, “Durumu gece boyunca stabildi. Morali yerinde ve zatürre teşhisi konmadı" denildi.

27 Mart’ta yapılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) testi pozitif çıkan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, semptomlar nedeniyle pazar günü hastaneye kaldırılmış ve dün de yoğun bakıma alınmıştı. İngiltere Başbakanlık Ofisi 10 Numara'dan konuya ilişkin yapılan açıklamada, Bu öğleden sonra Başbakan'ın durumu kötüleşti. Sağlık ekibinin tavsiyesi üzerine hastanedeki yoğun bakım ünitesine alındı" ifadeleri kullanılmıştı.

Başbakanlıktan Johnson’ın durumuna ilişkin yapılan yeni açıklamada,  "standart" oksijen tedavisi gördüğü ve yardıma ihtiyaç duymadan nefes alabildiği, mekanik veya suni solunum cihazına ihtiyaç duymadığı bilgisi verildi. Açıklamada, “Durumu gece boyunca stabildi. Morali yerinde ve zatürre teşhisi konmadı" ifadesi kullanıldı.

‘SOLUNUM CİHAZINA BAĞLANMADI, OKSİJEN DESTEĞİ VERİLDİ’

Başbakan Yardımcısı Michael Gove ise BBC'ye yaptığı açıklamada, Johnson'ın durumunun pazar günü bir dizi test için hastaneye kaldırıldıktan sonra kötüleştiğini söyledi.

Gove, "Tıbbi tavsiye, Başbakan'ın dün akşam saat 19.00'da yoğun bakıma alınması gerektiği yönündeydi. Bundan hemen sonra kabineye bilgi verildi" dedi.

Yoğun bakımda tutulmasının nedenlerinden birinin, sağlık ekibinin uygun gördüğü her türlü desteği gerektiğinde sağlayabilmesi olduğunu belirten Gove, ancak oksijen desteği verilen Johnson'ın "solunum cihazına bağlanmadığını" kaydetti.

Başbakanın zatürre olup olmadığı şeklindeki soru üzerine "bunu bilmediğini" belirten Gove, "Durumunda herhangi bir değişiklik olursa, 10 Numara (Başbakanlık) ülkeyi haberdar etmeyi sürdürecektir" ifadesini kullandı.

DIŞİŞLERİ BAKANI VEKALET EDECEK

Hastaneye kaldırılan Johnson'ın, Dışişleri Bakanı Dominic Raab'ın gerektiğinde kendi yerine vekalet etmesini istediği duyurulmuştu.