Yobaz Nurettin Yıldız: Asansör 'halvet' ortamı oluşturur

‘6 yaşındaki çocuklarla evlenilebilir’ sözleriyle bilinen yobaz Nurettin Yıldız, bu kez de "Asansör Halvet ortamı oluşturur" dedi.18-02-2018 14:31

İleri Haber

"6 yaşındaki çocukla evlenilebilir", "Çalışan kadın, fuhuşa hazırlık yapan sürece destek olmuş oluyor", "Kız çocukları cehennem kadar risktir" gibi sözleriyle bilinen gerici Nurettin Yıldız bu kez de erkekle kadının asansörde yalnız kalması ile 'halvet' oluşacağını söyledi.

Nurettin Yıldız şöyle konuştu:

“Bir apartmanın giriş katından sekizinci katına kadar çıkacak olan bir asansör 'halvet ortamı' oluşturur mu? Yani yabancı bir erkek ve bir kadın giriş katında bindiler, sekizinci kata kadar çıkacaklar. Görünürde yani bir dakika, iki dakikayı geçmeyen bir yolculuk bu ama dinimizin bu konudaki hassasiyeti açısından bakıldığında 'halvet şartları' (yani erkekle kadının kapalı bir ortamda bulunması durumu) asansörde oluşmaktadır. Evet, çok geniş bir yelpazeden bakıp esnek değerlendirmemiz halinde ‘Bunun neresi halvet olur, kapısı kilitlenmiş bir ev değil bu’ da denebilir. Ama bir asansörün, mesela bir katta kilitlendiğini düşünürsek… Ki asansörlerde olabilen şeyler bunlar. Üç dakika, beş dakika, on dakika yardım çağrılıncaya kadar kimsenin izleyemeyeceği bir ortamda yabancı erkekle baş başa kalmış olması demektir kadının.”

Türk Dil Kurumu (TDK), "halvet olmak" deyimini "Birisi veya birileriyle yalnız görüşmek amacıyla içeriye başkasını veya başkalarını almamak" olarak açıklıyor.