Yitik bir pazarın öyküsü: ‘Kurtuluş Kapısı’ sergisi

Dar gelirli ailelerin, öğrencilerin her türlü eşyayı temin ettiği yer olan bit pazarının kapatılma öyküsünü anlatan ‘Kurtuluş Kapısı’ sergisi, birbirinden farklı fotoğraflarla yurttaşlarla buluşacak.26-04-2018 14:02

İleri Haber

İzmir Halkapınar Metro İstasyonu yakınında kurulan ve yakın bir zaman önce kapatılan bitpazarının fotoğraflarla anlatıldığı ‘Kurtuluş Kapısı’ sergisi 30 Nisan 2018 Pazartesi saat 19.30’da Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde açılıyor.

Kent kültürünün değişmez bir parçası olan ‘ikinci el eşya pazarı’ anlamına gelen bitpazarı dar gelirli ailelerin, öğrencilerin, tiyatro oyuncularının, koleksiyoncuların her türlü eşyayı temin edebilecekleri pazardır. İzmir’de Halkapınar Metro İstasyonu’nun yanında bulunan fakat Kasım 2017 tarihinden itibaren valilik kararıyla kapatılan bitpazarının hikayesi fotoğraflarla anlatılıyor.

DOKUZ FOTOĞRAFÇININ EMEĞİ VAR

Belgesel Fotoğraf Atölyesi kapsamında dokuz fotoğrafçının çalışmalarının yer aldığı, proje koordinatörlüğünü Mahzen Photos Kolektifi’nden Sinan Kılıç ve Serkan Çolak’ın yaptığı ‘Kurtuluş Kapısı’ sergisi 30 Nisan 2018 saat 19.30’da İzmir Makina Mühendisleri Odası Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde açılacak. Sergi, 8 Mayıs 2018 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Sergide yer alan fotoğrafçıların isimleri ise şöyle: Asuman Ateş, Ayşe Özbalcı, Gurbet Ergun, Hicran Akaalp, Mefaret Yüce, Nurten Gül, Özgür Bozkurt, Sema Öğünlü ve Yakup Alaluf.