Yine rantın önü açıldı: Erdoğan, Göreme Vadisi'ni milli park olmaktan çıkardı

AKP'nin doğa katliamları hız kesmeden devam ederken, Erdoğan, Göreme Vadisi'ni milli park olmaktan çıkardı.22-10-2019 09:01

AKP'nin rant için yaptığı doğa katliamlarına her gün bir yenisi eklenirken; bu sefer de Göreme Vadisi, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla millî park olmaktan çıkarıldı. Milli parkın önemi ise, her yönden koruma altına alınmış doğa parçası olması...

Erdoğan'ın imzasıyla Resmî Gazete'de yayımlanan karara göre, Muğla'nın Bodrum ilçesindeki Torba ve çevresi ile Kızılağaç İçmeler bölgesinin kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi olarak tespit ve ilan edilmesi kararlaştırıldı.

Söz konusu karar 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu'nun 3'üncü maddesi gereğince verildi.

Resmî Gazete'de yer alan bir başka Cumhurbaşkanı kararı ile Göreme Vadisi ve çevresindeki alanın millî park olarak belirlenmesi hakkındaki 30 Ekim 1986 tarihli Bakanlar Kurulu kararı yürürlükten kaldırıldı.

Göreme ve çevresinin Millî Park olarak ayrılması 1967 yılında düşünülmüş ve bu yıllarda Millî Parkın uzun devreli gelişim planı yapılmıştı. Ancak o dönemde yürürlükte bulunan 6831 sayılı yasanın 25.maddesine göre yalnız orman rejimine giren alanlar Milli Park olarak ayrılabileceğinden bu plan uygulamaya koyulamamıştı. 2873 sayılı yasanın 1983 yılında yayınlanması ile birlikte Göreme Tarihi Milli Parkı’nın kuruluş yolu da açılmış ve 30.10.1986 tarih 86/11135 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile milli parkın ilanı gerçekleşmişti.