Yine ÖSYM, Yine Skandal: Tercih Etmediği Bölümü Kazandı

ÖSYM tarafından yapılan neredeyse her sınavda skandallar ayyuka çıkarken, bu yılki üniversite yerleştirme sınavında da bir skandal yaşandı.03-09-2018 17:49

Denizcilik Lisesi mezunu Mehmet Taha Şölen, üniversite tercihleri sırasında listesine eklemediği bir bölümü kazandı. Şölen, mağduriyetinin düzeltilmesini isterken, ÖSYM’den konuya ilişkin yapılan açıklamada “Hata bizden kaynaklı değildir” denildi.

İlk kez üniversite sınavına giren ve sadece üç farklı üniversitenin “Deniz Ulaştırma ve İşletme” programlarını yazdığını belirten Şölen, Dış Ticaret bölümünü kazandı.

‘HAK KAYBINA UĞRAYACAĞIM’

Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Denizcilik Güverte Bölümü mezunu olan Şölen, meslek lisesi mezunu olduğu için, tercihlerinin tümünü kendi alanından yaptığını söyledi. İlk sıraya devlet üniversitesi Galatasaray’ı, sonra Piri Reis’in tam burslu, sonra yüzde 75 indirimli programını, daha sonra da Nişantaşı Üniversitesi’nin tam burslu ve yüzde 75 indirimli programlarını yazdığını belirten Şölen, “İsteğim dışında bir programda okumam, ek yerleştirme hakkından da yararlanamayacağım, üstelik seneye sınava girdiğimde puan ve hak kaybına uğrayacağım, mağduriyetimin düzeltilmesini istiyorum” dedi.

ÖSYM SKANDALI KABUL ETMEDİ

Konuyla ilgili konuşan ÖSYM Başkan yardımcısı Prof. Kemal Varım Numanoğlu, durumun ayrıntılı bir şekilde inceleneceğini ancak bu hatanın ÖSYM veya sistem kaynaklı olamayacağını söyledi. Adayın şifresini kullanan başka birisinin olabileceğinin altını çizen Numanoğlu, “Adaylar şifresini kaydedip bilgisayar başından kalktığı zaman, bir başkası bilgisayarın hafızasında bulunan bu şifreyi kullanabiliyor, belki böyle bir sıkıntı olmuştur dedi.