Yılın kadın futbolcusuna cinsiyetçi yaklaşım: 'Twerk yapabiliyor musun?'

Yılın kadın futbol oyuncusu ödülünü kazanan Ada Hegerberg'e 'Twerk yapabiliyor musun?' sorusu yöneltildi. Spor dünyasından cinsiyetçi yaklaşım için tepki geldi.04-12-2018 20:58

Avrupa’da Yılın Futbolcusu ödülü Ballon d’Or, sahiplerini buldu. Ödül töreninde ilk kez dağıtılan ‘en iyi kadın futbolcu’ ödülüne layık görülen Ada Hegerberg’e sahnede ‘Twerk yapabiliyor musun?’ diye sorulması tepki çekti.

Törenin sunucusu Fransız DJ Martin Solveig’in sorusu sonrası 23 yaşındaki sporcu, ‘Hayır’ diyerek karşılık verdi. Üç Şampiyonlar Ligi Kupası kaldıran Hegerberg’e yöneltilen, ‘twerk’ gafı sonrası sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine Fransız DJ bir özür yayınladı. Solveig, “Ada ile de konuştum. Bir şaka olduğunu anladığını söyledi. Yine de kırgın olan herkesten özür dilerim. En önemlisi Ada’yı ödül için tebrik ediyorum” dedi.

SPORCULAR TEPKİ GÖSTERDİ: MBAPPE İLE MODRİC’E HANGİ SORUYU SORDULAR?

İskoç tenisçi Andy Murray ise Instagram hesabından eleştiride bulundu. Murray “Kadınlar neden hala bu b..’la uğraşmak zorunda? Mbappe ile Modric’e hangi soruyu sordular, Ada’ya hangi soruyu? Futbolla ilgili bir şeyler olmasını umuyordum. İnsanların fazla tepki gösterdiğini, bunun bir şaka olduğunu düşünenlere sesleniyorum. Hayır bu bir şaka değildi!” diye yazdı.

Arsenal formasını giyen İrlandalı futbolcu Louise Quinn de “Bu artık değişmek zorunda” dedi.

HEGERDERG’DEN AÇIKLAMA

‘Twerk’ sorusuna gelen tepkilerin ardından Ada Hegerberg ise konu hakkında şu açıklamada bulundu: “Tören sonrası yanıma geldi ve böyle olduğu için çok mutsuzdu. Bunu cinsel taciz olarak değerlendirmedim. Ballon d’Or kazandığım için mutluyum.”

BALLON D’OR KAZANANLAR

France Football dergisi tarafından her yıl geleneksel olarak dağıtılan ödüllerde ‘en iyi erkek futbolcu’ ödülünü Luka Modric kazandı. Ödül, 10 yıl sonra ilk kez Lionel Messi ya da Cristiano Ronaldo dışında birine verildi. ‘En iyi 21 yaş altı oyuncu’ya verilen Kopa Kupası’nı ise Mbappe kazandı.