Yılın en büyük karayolları ihalesi yandaş Kalyon'a gitti

Yılın en büyük karayolları ihalesi olan Erzurum Kırık Tüneli ihalesi 1 milyar 133 milyon 797 bin TL ile Kalyon Holding'e gitti.18-07-2020 13:39

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü’nün (KGM) bu yılın en büyük ihalesi olan “Erzurum Aşkale-İspir Devlet Yolu Kırık Tüneli Ve Bağlantı Yolları” ihalesi 1 milyar 133 milyon TL’ye pazarlıkla yandaş Kalyon Holding’e bağlı RSY İnşaat Şirketi’ne verildi. Şirket bu yıl KGM'den yaklaşık 1,7 milyar TL’lik ihale aldı.

Karayolları Genel Müdürlüğü 12 Haziran tarihinde “Erzurum Aşkale Ayrımı – İspir Devlet Yolu Kırık Tüneli Ve Bağlantı Yolları Yapım İkmal İşi” adı altında bir ihale düzenledi.

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre, ihale, 1 milyar 133 milyon 797 bin TL teklif veren Kalyon Holding’e bağlı RSy İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nde kaldı. Şirket ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasında 7 Temmuz'da imzalanan sözleşmeye göre de ihale kapsamındaki işlerin üç yıl içerisinde tamamlanması istendi.

628 MİLYON TL’LİK BİR İHALE DAHA

Karayolları Genel Müdürlüğü, 6 Şubat’ta da “İzmit (Tem Otogar (K1) Köprü, Kavşak Dahil)-Kandıra Bölünmüş Yolu, Ağva-Kandıra-Kaynarca Yolunun Bazı Kesimlerinin Yapım İşi” adı altında bir ihale daha düzenledi. İhale, 628 milyon 889 bin TL’ye Kalyon İnşaat’a verildi. 3 Mart'ta imzalanan sözleşmeyle ihale kapsamındaki işlerin 600 günde tamamlanması istendi. Kalyon Holding ile KGM nin imzaladığı iki ihale toplamı 1 milyar 700 milyon TL’nin üzerine çıktı.

DOĞAL AFET VE SALGIN HASTALIK MADDESİ

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün ihaleleri, yine Kamu İhale Kanunu’nun tartışmalı 21B maddesindeki pazarlık yöntemiyle düzenlendi. Söz konusu maddede, “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani, beklenmeyen veya önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olduğu” belirtiliyor.

AKP'YE YAKINLIĞIYLA BİLİNİYOR

Kalyon İnşaat’ın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Sabah ve ATV’yi satın alarak adından söz ettiren şirket Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı, Taksim Yayalaştırma Projesi, Bakırköy Adalet Sarayı, Mecidiyeköy Metrobüs İhalesi, İstanbul 3’üncü Havalimanı Projesi, Başakşehir Stadı ve Çanakkale-Ayancık Yolu ile KKTC Su Temin Projesi gibi çok sayıda projenin ihalesini aldı.

Kalyon Şirketler Grubu’nun eski Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Kalyoncu’nun oğlu Ömer Faruk Kalyoncu’nun İstanbul’daki nikah töreninde dönemin AKP'li Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile dönemin TBMM Başkanı Bülent Arınç nikah şahitliği yaptı. Nikah törenine, dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün de aralarında bulunduğu 11 bakan katıldı.