Yıldırım’dan ABD'nin Kudüs kararına ilişkin açıklama

Başbakan Yıldırım, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına Güney Kore’de tepki gösterdi.06-12-2017 08:09

Güney Kore'deki temaslarını sürdüren Başbakan Binali Yıldırım, mevkidaşı Lee Nak-yeon ile birlikte yaptığı basın toplantısında, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planı hakkında konuştu.

"ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ün hukuki statüsünü değiştirecek, ihlal edecek bir açıklama yapacağı yönünde, bugün için bir duyum söz konusudur" diyen Yıldırım şunları söyledi: "Amerika, büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma niyetinde olduğunu ifade ediyor veya İsrail'in başkenti olarak Kudüs'ün tanınması ihtimalinden bahsediliyor. Öyle veya böyle bu iki durum da açıkçası hukuk dışı bir karar olacaktır ve bölgede var olan sorunları da iyice içinden çıkılmaz bir hale dönüştürecektir. Bu yüzden zaman varken, yol yakınken ABD Başkanı'nın bu yönde bir açıklama yapmaması hem bölgenin geleceği hem de küresel barış açısından hayati öneme sahiptir. Bu yöndeki tek yanlı emrivakiler, yanlış adımlar telafisi imkansız sonuçları da beraberinde getirir.”