YHT seferleri yeniden başladı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ara verilen YHT seferleri yeniden başladı. Bakan Karaismailoğlu, trenlerin yüzde 50 kapasiteyle çalıştığını ve bilet fiyatlarında artış olmadığını söyledi.28-05-2020 08:04

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında ara verilen Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri yeniden başladı. İlk trenin gardan uğurlanması törenine katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Trenlerimiz yüzde 50 kapasiteyle çalışıyor diye bilet ücretlerinde artış söz konusu değildir" dedi.

YHT seferlerine yeni kurallar da getirildi. Buna göre gar, istasyon ve trenlerde yolcularla çalışanlara maske zorunlu olacak. Tren içinde sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde çapraz sistemle oturulacak. Yolculara yiyecek ve içecek ikram edilmeyecek, her seferin ardından profesyonel ekipler detaylı dezenfektan çalışmaları yapacak. Hastalık belirtisi gösteren yolcular da kesinlikle trene alınmayacak.

GÜNDE 16 SEFER YAPMASI PLANLANIYOR

İki ay sonra ilk sefer, Ankara-İstanbul arasında yapılacak. Yüzde 50 kapasiteyle çalışacak trenlerin günde 16 sefer yapması planlanıyor. Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Konya-İstanbul hatlarında çalışacak trenler için yaklaşık 2 bin bilet satıldı.