Yeşilçam'ın usta ismi Kartal Tibet hayatını kaybetti

Yeşilçam'ın usta ismi Kartal Tibet hayatını kaybetti

Türk sinemasının usta ismi 83 yaşındaki oyuncu, senarist ve yönetmen Kartal Tibet, hayatını kaybetti.

Oynadığı, yönettiği ve senaryosunu yazdığı 200'e yakın filmle Türk Sineması'na önemli katkılar sunan 83 yaşındaki usta sanatçı Kartal Tibet yaşamını yitirdi. 

Kartal Tibet'in vefat haberini oyuncu Civan Canova, sosyal medya hesabından, "Güle güle Kartal ağabeyim, seni çok özleyeceğim" notuyla duyurdu.

Öte yandan, Kartal Tibet'in ölüm sebebiyle ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

KARTAL TİBET KİMDİR?

Ankara’da 1938’de dünyaya gelen Kartal Tibet, imza attığı 200’e yakın filmle Türk sinemasına büyük katkılarda bulundu. Kartal Tibet’in oynadığı, yönettiği ve senaryosunu yazdığı filmler Yeşilçam’ın klasikleri arasına girdi.

Usta oyuncu, Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Tibet, 1961 yılında Ankara’nın ilk özel tiyatrosu Meydan Sahnesi’nin kurucuları arasında yer aldı.

"Karaoğlan" filmiyle sinemaya adım atan Tibet, daha sonra Sezgin Burak’ın çizgi kahramanı Tarkan’ı sinemada canlandırdı. "Sarmaşık Gülleri" ve "Boş Çerçeve" gibi birçok melodramda, "Zambaklar Açarken", "Çalıkuşu" gibi pek çok edebiyat uyarlamasında, salon komedilerinde ve tarihi filmlerde rol aldı. Beğeniyle izlenen filmleri ve canlandırdığı karakterlerle Yeşilçam’ın efsaneleri arasında girdi.

İlk kez 1977’de "Tosun Paşa" filmiyle yönetmenliğe adım atan Tibet, aralarında Kemal Sunal’ın rol aldığı 56 filmin yönetmenliğini yaptı. Türk sinemasına 200’e yakın filmle katkıda bulunan ve birçok ödül alan Tibet, son olarak 2006’da "Dünya’yı Kurtaran Adamın Oğlu"  ve "Amerikalılar Karadeniz'de 2" adlı filmlerin yönetmenliğini üstlendi.

1993 - 1997 yılları arasında yayınlanan "Süper Baba" dizisinin ilk 13 bölümünü, 2007 yılında Kanal D'de yayınlanan "Zoraki Koca" adlı televiyon dizisini yönetti. 2008 yılında Show TV'de yayınlanan "Hayat Güzeldir" dizisinin yönetmenliğini üstlendi.

DAHA FAZLA