Yerkel 4 yıl sonra özür diledi

Soma maden faciasından bir gün sonra Erdoğan'ın müşaviri olarak bölgeye giden ve bir madenciyi tekmeleyen Yusuf Yerkel özür diledi.13-05-2018 18:06

301 madencinin hayatını kaybettiği Soma Faciasının bir gün sonrasında Erdal Kocabıyık'ı tekmeleyen ve büyük tepkilere neden olan dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müşaviri Yusuf Yerkel sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Katliamın 4. Yılında özür dileyen Yerkel’in açıklamaları şöyle:

“4 yıl önceki Soma faciası hepimizin yüreğini sızlatmış ve yaralamıştır. Rabbim ölenlere rahmet, geride kalan kederli ailelerine sabır ihsan eylesin. Bu konuyla alakalı kamuoyu ile bazı hususları paylaşmak istiyorum.

Soma faciası ile ilgili herkes asıl sorumluları unutup konuyu özellikle şahsım üzerinden tartışmış, asıl sorumlu olan Soma Holding'i gözardı etmiş ve beni bir fotoğraf karesi üzerinden günah keçisi ilan etmiştir.

Şunu herkesin bilmesini isterim ki, istemediğim bir karede olmak beni hala çok derinden üzmektedir. Kamuoyu tarafından bilinmese de ve gündeme getirilmese de, olaydan sonra bizzat Erdal Kocabıyık'ı arayıp kendisinden özür diledim ve helallik istedim. O da hakkını helal etti.

Geçen bu 4 yıllık süre zarfında bir aile olarak çok zor zamanlar geçirdik. Şahsım, ailemle ve hatta 8 aylık bebeğimle ilgili ölüm tehditleri dahi aldım.

Her insan gibi hayatta hatalar yapabileceğimizi gözönünde bulundurarak, bu hatalardan kendime düşen payı aldığımı ifade etmek isterim.

Bu vesileyle böyle bir olayda yer almamdan dolayı tekrar derin üzüntülerimi ifade ediyor, kamuoyundan özür diliyorum.”

SAĞLIK RAPORU ALMIŞTI

Soma’da yere düşen bir kişiye tekme atarken görüntülenen Basbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel’in 7 günlük isgöremez raporu aldığı ortaya çıkmıştı. Sağlık raporunda Yerkel’e tekme attığı sağ dizde kızarıklık ve yumuşak doku şişliği tanısı konulmuştu.

TEKMELENEN MADENCİYE HAPİS CEZASI

Somalı madenci Erdal Kocabıyık'a koruma aracına tekme vurduğu için “kamu malına zarar verdiği” iddiası ile dava açılmıştı. Soma Asliye Ceza Mahkemesi, Kocabıyık’ı kamu malına zarar verdiği gerekçesi ile mahkum ederek 548 TL para ve 10 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

NE OLMUŞTU?

301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği Soma Faciası’nın ardından dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan taziyeye gitmişti. Acı ve öfke içindeki Somalılar Erdoğan’a tepki göstermişti. Halkın yuhalama protestosu arasında Soma’da ilerleyen Erdoğan’ın makam aracına maden işçisi Erdal Kocabıyık tekme atmıştı. Erdoğan’ın korumaları Kocabıyık’a müdahale ederek yere yatırmış, Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel yerdeki madenciye tekme vurmuştu. Yerkel, tekme vurduğunda ayağı incindiği gerekçesi ile yedi gün iş göremez hale gelmişti.