Yeni Zelanda’daki cami saldırılarında 51 kişiyi öldüren zanlı suçlamaları kabul etti

Yeni Zelanda’daki iki camiye düzenlediği silahlı saldırılarda 51 kişiyi öldüren ve 49 kişiyi de yaralayan Brenton Tarrant, hakkındaki tüm suçlamaları kabul etti.26-03-2020 08:43

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerine düzenlediği silahlı saldırılarda 51 kişiyi öldüren ve 49 kişiyi de yaralayan Brenton Tarrant’ın hakkındaki tüm suçlamaları kabul ettiği açıklandı. 

Radyo Yeni Zelanda’nın haberine göre, bu sabah Christchurch Yüksek Mahkemesi’nde görülen davada hakim karşısına çıkan 29 yaşındaki Avustralyalı Brenton Tarrant, hakkındaki 51’i cinayet, 40’ı cinayete teşebbüs ve biri de terör saldırısı olan suçlamaların tamamını kabul etti. 

Duruşmaya Auckland kentinde tutuklu bulunduğu hapishaneden görsel-işitsel bağlantı yoluyla katılan ve tepkisiz olduğu görülen Tarrant'ın, avukatları aracılığıyla salı günü yaptığı başvuru üzerine haziran ayında görülmesi gereken duruşmanın erkene çekildiği açıklandı. Tarrant, daha önce hakkındaki suçlamaları reddediyordu.

MAHKEME TARİHİ BELİRLENEMEDİ

Tarrant'a verilecek cezanın belirleneceği, mağdurlar ve hayatını kaybedenlerin yakınlarının da katılımıyla gerçekleşmesi planlanan bir sonraki mahkeme tarihinin, Yeni Zelanda’daki Kovid-19 tedbirleri nedeniyle ne zaman yapılacağı henüz belirlenemedi. 

Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerine 15 Mart 2019’da Cuma namazı esnasında 29 yaşındaki aşırı sağcı Avustralyalı terörist Brenton Tarrant, otomatik silahlarla terör saldırısında bulunmuştu. Saldırıda 1'i Türkİyeli 51 kişi hayatını kaybetmiş, 2'si Türkiyeli 49 kişi de yaralanmıştı.