Yeni Yaşam gazetesinden tutuklanan gazetecilerle dayanışma çağrısı

Yeni Yaşam gazetesi, gazetecilere dönük baskı, gözaltı ve tutuklamalara karşı bir açıklama yaparak dayanışma çağrısında bulundu.09-03-2020 14:55

Son dönemde gazetecilere dönük baskı, gözaltı ve tutuklamalar artarak devam ederken Yeni Yaşam gazetesi, gazetecilere dönük tutuklamalara karşı İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nde bir açıklama yaparak dayanışma çağrısında bulundu.

Yeni Yaşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser’in yanı sıra Yeniçağ yazarı Murat Ağırel de, serbest bırakıldıkları dosyada yeniden gözaltına alındı ve tutuklandı.

Türkiye’nin Libya’da yürüttüğü operasyonlar sırasında MİT mensubunun hayatını kaybettiğine ilişkin bilgileri haberleştiren Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve muhabir Hülya Kılınç’ın tutuklanmasının ardından gazetecilere dönük gözaltı ve tutuklamalar devam etmişti. 

Geçen hafta cuma günü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifadeye çağrılan Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan çıkarıldığı 8. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklanmış, Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser ve Yeniçağ yazarı Murat Ağırel serbest bırakılmış ancak daha sonra çıkarılan gözaltı kararlarından sonra üç isim de tutuklanmıştı. 

TUTUKLAMALARA KARŞI YENİ YAŞAM’DAN BASIN TOPLANTISI

Yeni Yaşam gazetesi gazetecilere dönük tutuklamalara karşı bir açıklama yaptı. İHD'de düzenlenen basın toplantısına gazete çalışanları, Yeni Yaşam gazetesi yazarı Ender Öndeş, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Gökhan Durmuş, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ve DİSK Basın İş Sendika yöneticisi Ali Ergin Demirhan’ın yanı sıra HDP Milletvekilleri Ahmet Şık ve Züleyha Gülüm de katıldı. 

Açıklamayı gazete adına Zana Kaya okudu. Kaya, serbest bırakılmalarına rağmen gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik ve Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser’in "savcılık itirazı" gerekçesiyle 8 Mart 2020 Pazar sabahı evleri basılarak yeniden gözaltına alınmak istendiğini belirterek “Aydın Keser evinden gözaltına alınırken, Ferhat Çelik, adliyeye ifade vermeye gitti ve bu kez, aynı dosyadan, aynı ifadeler verildiği halde, arkadaşlarımız tutuklandı” dedi. 

‘BULUNAN ÜÇÜNCÜ HAKİM ELİYLE BU TUTUKLAMALARIN ÇIKARTILDIĞINI BİLİYORUZ’

Tutuklama gerekçesi olan MİT mensubu haberinin gizli bir bilgi olmadığına dikkat çeken Kaya, 

“Haber gazetemizden önce TBMM ve bir dizi medya organında açıklanıp işlenmiş, artık kamuoyuna mal olmuş bir bilgiydi. Dolayısıyla bir devlet sırrının açıklanması da söz konusu değildi. Kaldı ki, gazetemizin haberinde söz konusu kişinin bir MİT mensubu olduğu ibaresi bile yer almıyordu. Dahası, gazeteci arkadaşlarımız 5 Mart 2020 Cuma günü adli kontrolle bırakılırken mahkemenin serbest bırakma gerekçelerinden biri, "Haberde 'MİT üyesi' konusunda açık bir bilginin yer almaması olarak belirtiliyordu. 

Ancak bütün bunlara rağmen, nöbetçi mahkeme dün "MİT üyelerini açıklama" bahanesiyle arkadaşlarımızı tutukladı” ifadelerini kullandı.

“Üç gündür Çağlayan'da tuhaf şeylerin olduğunu biliyoruz. Önce ilk serbest bırakma kararını veren hakimin 'karar değiştirmeye' zorlandığını, daha sonra ikinci bir hakimin aranıp bulunduğunu ve onun da bu vazifeyi reddettiğini, ancak üçüncü bulunan hakim eliyle bu tutuklamaların çıkartıldığını biliyoruz” diyen Kaya şöyle devam etti:

“Aynı sebepten, aynı kapsamda 2 gün önce bırakılıp pazar günü yeniden alınan Yeniçağ yazarı Murat Ağırel'in dosyası ise durumun ne kadar vahim olduğunun göstergesidir. Ağırel'in tutuklama karar metninin bir yerinde, 'serbest bırakılmasına', bir başka yerinde 'tutuklanmasına' ibarelerinin yer alması, kararların önceden matbu yazılarak yukarıdan telefon beklendiğinin açık kanıtıdır. Biz bütün bunların özgür basının sesini kısmak, gerçeklerin duyulmasını önlemek için yapıldığını biliyoruz. Ama uzun yıllara dayanan tarihimiz boyunca bizim hiçbir koşulda gerçeği yazmaktan imtina etmediğimiz de biliniyor. Ferhat arkadaşımızın da dediği gibi, biz elimizde Musa Anter'in meşalesini taşıyoruz ve onu asla yere düşürmeyeceğimiz.” 
 
‘GAZETECİLER SUSMAYACAK’

Gazetecilerin bu baskılar karşısında susmayacağının altı çizen Kaya “Gazetemizin çeşitli kademelerinde görev alan arkadaşlarımızı cezaevlerine atarak, onları sindirmeye çalışanlar bilsinler ki, ne onları girdikleri yoldan döndürmek mümkündür ne de onların yerlerini dolduracak olan arkadaşlarımızın gözünü korkutmak mümkündür. Yeni Yaşam gazetesi olarak yolumuza dimdik devam ediyoruz, edeceğiz. Bu tutuklama kararı, bizim değil, onların alnında bir leke olarak kalacaktır” dedi.

YENİ YAŞAM GAZETESİNDEN DAYANIŞMA ÇAĞRISI 

Kaya okurlarına gazetelerine sahip çıkma çağrısının yanı sıra bütün basın meslek örgütlerini ve sendikaları, mesleğini dürüstçe yapmakta kararlı bütün gazetecileri de dayanışmaya çağırdı.