'Çok gizli' kodlu YAŞ toplantısı bugün gerçekleştirildi

Yeni sistemin ilk Yüksek Askeri Şura toplantısı bugün yapıldı. Toplantı öncesi AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan YAŞ üyeleriyle birlikte Anıtkabir’i ziyaret etti.02-08-2018 19:27

İleri Haber

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık sisteminin ilk Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısını bugün Beştepe’de gerçekleştirecek.

Toplantı öncesi YAŞ üyeleri ile Anıtkabir'e giden Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayarak şunları yazdı:

"Bölgesel ve küresel düzeyde kritik gelişmeler yaşadığımız bir dönemde gerçekleştirdiğimiz toplantımızın (YAŞ), FETÖ ve PKK başta olmak üzere milli güvenliğimizi tehdit eden tüm örgütlere karşı mücadelede ülkemizi daha da güçlendireceğine inanıyorum."

KALIN'DAN AÇIKLAMA

Toplantının ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, basın toplantısı düzenledi. Kalın, “9 general ve amiral bir üst rütbeye yükseltildi. 12 general ve amiral kadrosuzluktan emekliye sevk edildi” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'ın YAŞ'ın ardından açıkladığı kararlar şöyle:

- 9 general/amiral bir üst rütbeye, 41 albay ise general/amiralliğe yükseltildi.

- 13 generalin görev süreleri 1 yıl, 383 albayın görev süreleri 2 yıl süreyle uzatıldı.

- Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal oramiralliğe, 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel orgeneralliğe, tümgeneral Kemal Yeni ve tümgeneral Sinan Yayla korgeneralliğe, tuğgeneral Levent Ergün tuğgeneral Mustafa Oğuz, tuğgeneral Ahmet Ercan Çorbacı tümgeneralliğe, İbrahim Özdem Koçer tümamiralliğe, Rafet Dalkıran tümgeneralliğe terfi ettirildi.

- 12 general/amiral kadrosuzluktan emekliye sevk edilmiştir. 215 olan general/amiral sayısı 244 olacaktır.

İNCE: APOLETLERİNİ SÖKECEĞİM DEMİŞTİ

2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Muharrem İnce'yi eleştirdiği konuşması sırasında alkışlamasıyla da tanınıyor. Muharrem İnce, kameralara yansıyan bu görüntülere sert tepki göstermiş ve "O generalin apoletlerini sökeceğim" demişti. İnce, seçim sonrası açıklamasında ise "Apolet tartışmasını gereksiz yere uzattım" ifadesini kullanmıştı.