Yeni Şafak yazarı tacizci tarikatları akladı: Daha iki ay önce oğlancıların hakları için yürümediniz mi?

Yeni Şafak yazarı Ergün Yıldırım, homofobik ifadelerin yer aldığı yazısında, nefret suçu işleyerek tacizci tarikatları akladı.04-09-2019 16:12

Yeni Şafak yazarı Ergün Yıldırım, homofobik ifadelerin yer aldığı yazısında, "Türkiye CHP ve HDP belediyeleri eşliğinde bütün Türkiye oğlancıların ve lezbiyenlerin hakları için sokaklara dökülmüştü" diye yazdı. "İstanbul Sözleşmesi bunun sancağı yapılmıştı. 'Gönüllü ibnelik' ve 'gönüllü gayri meşru cinsellik' için Türkiye’yi ayağa kaldırmışlardı" diyen Yıldırım, "Kadına yönelen şiddeti önlemek üzere hazırlanan bir metin, bunların manifestosuna dönmüştü. Şimdi bunun yerine cemaatler ve tarikatların tecavüzü gündeme taşındı. Türkiye oğlancılara ve lezbiyenlere özgürlüğü tartışırken, cemaatleri-tarikatları mahkûm etme paradoksunu kaldıramaz"  ifadesini kullandı.

Yıldırım, LGBT yürüyüşlerini hedef göstererek, "Daha bir iki ay önce Türkiye oğlancılar ve lezbiyenlerle çalkalanıyordu. CHP ve HDP belediyeleri eşliğinde bütün Türkiye oğlancıların ve lezbiyenlerin hakları için sokaklara dökülmüştü" ifadeleriyle tarikat ve cemaatlerin serbestliğini savundu.

Tarikat ve cemaatlerin serbestliğini savunan Yıldırım, "Cemaat ve tarikatlar tamamen serbest olmalı. Tekke ve Zaviyeler Kanunu revize edilmeli. Din eğitimi hem sivil/gönüllü hem de resmiyette devam etmeli. Vatandaş tercih seçeneğine sahip olmalı. Cemaatler, sivil din eğitiminin tarihsel birikimleriyle var olan kurumlar. Bunları yasaklamak yerine ıslah etmeliyiz. Onları yeni düzenlemelerle hem denetlemeli hem de özgürce çalışmalarına imkân vermeliyiz" dedi.