Yeni Gelen dergisi okurla buluşuyor

Sanat ve edebiyatta post-modernizme karşı yayın hayatına başlayan Yeni Gelen dergisinin ilk sayısı okurlarla buluşuyor.10-03-2018 01:52

İleri Haber

“Sanat ve edebiyatın piyasaya teslim olarak bayağılaşmasını, insani ve toplumsal sorunlara duyarsızlaşmasını, sermayenin kültürel alana bütünüyle egemen olmasını reddediyoruz” ilkesiyle yola çıkan Yeni Gelen dergisinin ilk sayısı çıktı.

İbrahim Horuz’un sahibi olduğu derginin Yazı İşleri Müdürlüğü görevini İsmet Alıcı, Genel Yayın Yönetmenliğini ise B. Sadık Albayrak üstlenirken, derginin grafik tasarımını Fatih Mutlu yaptı.

ABONELİK YOLUYLA OKURA ULAŞACAK

Derginin çıkış yazısında bahsedilen, “Sanatı ve edebiyatı piyasalaştırdılar. Yazarı kitap üreticilerine, yazıcıya çevirdiler. Okuru, yalnızca reklam edileni gören ve kendisine pazarlananı alıp okuyan müşteri haline getirdiler. Holding yayınevleri, zincir kitabevleri, ödül kurumları, pazarlama dergileri birbirine geçmiş sermaye ağlarıdır. Bu ağa yakalanmadan okur-yazar olmak ancak bilinçli ve ortaklaşa mücadeleyle mümkün hale gelmiştir.” saptamasıyla yola çıkan Yeni Gelen, piyasanın engellerini aşmak için okur-yazar dayanışmasına başvuruyor. Yalnızca büyük kitabevlerinde satılacak dergi, okurlarına abonelik yoluyla ulaşacak.

İLK SAYIDA NELER VAR?

Derginin ilk sayısının içeriğinde Afşar Timuçin’in “Descartes’ı Yakalım mı?” yazısı ve Özkan Mert’in günümüze isyan eden “Hav Haav Haaav!” şiirine yer verilen dergide, Köy Enstitülü Sami Gürel ile sanat tarihine uzanan bir sohbet var. Kültürümüzün yakın dönemdeki kayıpları Yılmaz Onay, Tektaş Ağaoğlu ve Ömer Naci Soykan’ı anan yazılar, onların emeğine ve katkısına saygı duruşu niteliğinde.

İlk sayısında eleştiriye ağırlık veren Yeni Gelen, “Eleştirisiz köyde edebiyatsız ve estetiksiz gezenleri” hedefe koyuyor. Taylan Kara, “Duyarın ve Duyarlılığın Foto Destanı: 9 Fotoğrafta Kafa Dergisi”, Özgün Ergen “Şair mi Yoksa Bir Reklam Yüzü mü Küçük İskender”, Ubeydullah Günel “Allah Diyen Buzdolabı ya da Sine Ergün’ün Buzdolabından Çıkan Adam”, Elif Yılmaz “Ayhan Geçgin’in Hiçliğe Uzun Yürüyüşü”, İsmet Alıcı “Gazanın İktisadi Yüzü Yağma”, B. Sadık Albayrak “İllüzyonist Murat Belge ve Falcı Öğrencileri” eleştirileriyle köklü bir başlangıç yapıyor.

Dergide ayrıca iki sinema yazısı var. Bunlardan Haydar Ali Albayrak’ın “Kareyi Gördük mü?” yazısı son dönemin aynı adlı filmini inceliyor, Mahir Ergun “Bağımsız Sinema ya da KOBİ’lerin Bağımsızlığı” yazısında Sundance Film Festivali’ni eleştiriyor. Sinan Abuzer Akdağ, “Sanatçı ve Radikalleşme Üzerine” tezlerini sergilerken, Ayhan Çaylar “Sanatla Gelen Dönüştürücü Güzellik” sorununa eğiliyor. Eray Yılmaz “Tarihçinin Notları”nda Safranbolu’yu ele alıyor, Ulvi Özdemir’in “Bir Kitap Bağımlısının Notları” renkli bir okuma deneyiminden izdüşümler getiriyor.

Yeni Gelen’in ilk sayısının öyküsünü “Denizden Işıklanmak” başlığıyla Müslüm Kabadayı yazdı. Bu sayıda şiirleri yer alan şairler ise, Mustafa Göksoy, Ali Eşki, Nevzat Oğuz, Turgay Çimen oldu. Derginin kapak resimlerini Kemal Urgenç ve Haydar Özay hazırladı. Zafer Temoçin “Bir Adam Arıyorum” çizgi romanını ve Murat Belge’nin karikatürlerini çizdi.

KENDİLERİNİ NASIL TARİF EDİYORLAR?

Yeni Gelen’ciler kendilerini şöyle tarif ediyor:

“Bugün, insanlığı savaş, sömürü, cehalet kıskacında süründüren tekeller düzenini külliyen reddetmeyen bir sanat ve edebiyata hiçbir değer vermediğimizin bilinmesi gerekir. Post-modernizm olarak adlandırılan sermaye güdümlü felsefe, bilim, sanat ve edebiyatı külliyen reddediyoruz.

İnsanı özgürleştirecek, birbirine arkadaş, kardeş, dost ve sevgili kılacak toplumsal kurgu’lar arıyoruz. İpek bir halıya benzeyen toprağın üzerinde yeryüzü cennetleri kuracak ütopyalar yazmak istiyoruz.

Çok uzaklardan geliyoruz, çok uzaklardan… Büyük bir karanlık ve unutma çağından çıkarken yeniden ve yeni gelenleriz.”

B.SADIK ALBAYRAK'IN İLERİ HABER'DE DAHA ÖNCE YAYINLANMIŞ YAZILARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN.