Yemen'de 1 milyon 200 bin çocuk risk altında

Birleşmiş Miletler Çocuklara Yardım Fonu Yemen'de 1 milyon 200 bin çocuğun risk altında olduğunu açıkladı.



26-02-2019 12:53

Birleşmiş Miletler Çocuklara Yardım Fonu Yemen'de 1 milyon 200 bin çocuğun risk altında olduğunu açıkladı.

Yemen'de Husiler ve Suudi Arabistan destekli güçler arasındaki savaşta ateşkes imzalanmıştı. UNICEF Pazartesi günü yaptığı açıklamada Yemen'de 1 milyon 200 bin çocuğun direkt savaş tehdidi altındaki bölgelerde yaşadığını, bu çocukların ya doğrudan çatışma hattında ya da düzenli olarak ağır çatışmaların yaşandığı bölgelerde ikamet ettiğini belirtti.

UNICEF'in açıkladığı verilere göre Yemen'deki çocukların hayatlarını kurtarabilmek adına 2019 senesi için 542 milyon dolara ihtiyaç duyuluyor. Örgüt, ülkede 11 milyon çocuğun yaşadığını, bunların yüzde 80'inin doğrudan insani yardıma ihtiyaç duyduğunu belirtti. UNICEF ayrıca ülkedeki 2 milyon çocuğun yetersiz beslenme nedeniyle tehlike altında olduğunu, bu çocukların 360 binin ise durumunun her an ölebilecek derecede ağır olduğunu ifade etti.

İleri Hatırlatıyor

Savaş, göç, fakirlik ve kötü eğitim koşulları nedeniyle Yemen’in bir jenerasyonu toptan kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten UNICEF, ülkede her beş okuldan birisinin kullanılamaz halde olduğu ve 2 milyon çocuğun okula gidemediğini aktardı.