Yemeksepeti’nde sendikalı 3 işçi işten çıkarıldı

İşten çıkarılmanın altında yatan nedenin sendika olduğunu söyleyen TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, sendikanın çoğunluğu sağladıktan sonra emekçilerin işten çıkarılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.20-08-2021 09:17

Yemeksepeti’nde Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (Türk-İş) bağlı Tüm Taşıma İşçileri Sendikası'na (TÜMTİS) örgütlü 3 işçi, sürüş güvenliğinin tehlikeye atıldığı iddiasıyla önceki gün işten çıkarıldı. Sendikanın 8 Temmuz’da şirket içerisinde toplu sözleşme için çoğunluğu sağlamasının ardından şirket, Çalışma Bakanlığı’nın kararına itiraz etti.

TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, konuya ilişkin BirGün’e açıklamalarda bulundu. İşten çıkarılan işçilerle ilgili Yemeksepeti ile görüşme talep ettiklerini belirten Öztürk, sendikanın çoğunluğu sağlamasının ardından emekçilerin işten çıkarıldığına dikkat çekerek “İşveren, Türkiye’deki anti-demokratik yasalardan yararlanarak ‘Sendikayı ne kadar geciktirirsem, burada kuralsız çalışmayı ne kadar sürdürebilirsem o kadar kâr’ gözüyle bakıyor” ifadelerini kullandı. İşten çıkarılmanın altında yatan nedenin sendika olduğunu söyleyen Öztürk, sendikanın çoğunluğu sağladıktan sonra emekçilerin işten çıkarılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

'SENDİKALI OLDUKLARI İÇİN KAPIYA KOYMUŞLAR'

Yemeksepeti’nde işten çıkarılan 3 işçinin, bahanelerle tazminatsız olarak kovulduğunu söyleyen Öztürk, “Motora birden fazla kişinin binmesi durumunda başta işçiye uyarı verilmesi gerekiyor. Ancak burada bir uyarı yok, sendikalı oldukları için direkt tutup kapıya koymuşlar” diye konuştu. Patronların sendikalaşmayı işten çıkarma nedeni olarak gösteremediği için bahanelerle emekçileri kovduğunu aktaran Öztürk, Yemeksepeti ile yapacakları görüşme sonucunda işçilerin işe iade edileceğini beklediklerini söyledi.

'SENDİKALAŞMAYI DURDURMAYA HAKKI YOK'

Yemeksepeti’nde, örgütlenmenin önüne geçebilmek için işçilerin iş kollarının değiştirildiğini hatırlatan Öztürk son olarak şunları kaydetti: 

“Yemeksepeti işverenlerini, anti-demokratik ve işçi düşmanı tutumundan vazgeçerek, emekçilerin sendikalaşma haklarına saygı duymaya çağırıyoruz. Aksi takdirde şirketin yasalara aykırı tutumlarını her yerde anlatacağız. Yemeksepeti’nin artık sendikalaşmayı durdurmaya hakkı yoktur.”