Yazarı 'Winter is coming'in anlamını açıkladı

Game Of Thrones'un uyarlandığı aynı isimli kitabın yazarı George RR Martin, yeni kitabı öncesi verdiği röportajla merak edilenleri yanıtladı.26-10-2018 22:38

Tüm dünyada milyonlarca izleyiciye ulaşan Game Of Thrones'un uyarlandığı aynı isimli kitabın yazarı George RR Martin, yeni kitabı 'Fire and Blood'u tanıtmak için The New York Times'a verdiği röportajda dünya gündemine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

En merak edilen sorular arasında yer alan ve serinin sloganı haline gelen “Winter is coming” (Kış geliyor) sözüyle iklim değişikliği arasında paralellik olduğunu söyleyen yazar, “İklim değişikliği her politikacının birinci önceliği olmalı” dedi.

'WİNTER İS COMİNG'

Yazar, "Winter is coming" hakkında “İkisi arasında kesinlikle bir paralellik var. Westeros halkları güç, statü ve zenginlik için kendi savaşlarını yürütüyor. Bu savaşlara öyle yoğunlaşıyorlar ki ‘kış geliyor’ tehdidini görmezden geliyorlar. Halbuki bu hepsini ve dünyalarını yok edebilecek bir tehdit. İklim değişikliği de o kadar gerçek ve dünyamızı yok etme potansiyeli var. Bizler bir sonraki seçimi veya sorunları düşünürken bunu görmezden geliyoruz. Eğer ölürsek ve şehirlerimiz okyanuslar altında kalırsa bunların hiçbir önemi kalmayacak” dedi.

'TRUMP BANA EN ÇOK JOFFREY'İ HATIRLATIYOR'

Martin, dizide hangi karakteri Trump'a benzettiği sorusuna ise “Seçim kampanyası boyunca Trump bana en çok Joffrey karakterini hatırlatıyor. Aynı düzeyde duygusal olgunluğa sahipler. Joffrey, herkese kendisinin kral olduğunu hatırlatmayı seviyor. Kral olmasının kendisine her şeyi yapabilme yeteneği verdiğini düşünüyor” yanıtını verdi.

Yazar  “Biz Westeros gibi mutlak monarşi değiliz. Anayasal bir cumhuriyetle yönetiliyoruz. Trump henüz bunun anlamını bilmiyor gibi görünüyor. Başkanlığın kendisine her şeyi yapma gücü verdiğini sanıyor. Dolayısıyla, evet Joffrey Trump’ın ta kendisi” şeklinde konuştu.

'HALKA HİZMET İÇİN ORADASINIZ'

 “Günümüz siyasi liderleri Westeros’tan neler öğrenebilir?” sorusuna verdiği yanıtta pek çok ders olduğunu belirten yazar Martin, şunları söyledi:

“Kralın adaletle ilgili olduğu ya da bir kralın ne olduğu konusunda çok basit bir açıklama yapılıyor. Bizim krallarımız yok. Başkanlarımız ve kongre üyelerimiz var.

Yönetime geldiğinizde ve yönetimden ayrıldığınızda insanlara hizmet etmek ve ülkeyi daha iyi bir şekilde bırakmaktan ibarettir her şey. Bu, yönetim için çalışmaya veya herhangi bir kamu hizmeti yapmaya karar veren herkesin en önemli ilkesi olmalıdır. İşleri daha iyi hale mi getiriyorsun? Kendinize, kendi destekçilerinize değil, halka hizmet etmek için oradasınız.”