Yazar ve çevirmen Tektaş Ağaoğlu hayatını kaybetti

Dostoyevski, Şolohov ve Dickens’ın kitaplarının çevirmeni ünlü yazar Tektaş Ağaoğlu 84 yaşında hayatını kaybetti.09-01-2018 12:23

Ünlü yazar ve çevirmen Tektaş Ağaoğlu sodyum yetmezliği şikayetiyle kaldırıldığı İstanbul Şişli’deki Amerikan Hastanesi’nde bu sabah 04.30’da hayatını kaybetti.

84 yaşında hayata veda eden Ağaoğlu, çeviri ve yazılarından dolayı cezaevine konmuş, 1980 yılında İsviçre'de sürgün yaşamıştı.

TEKTAŞ AĞAOĞLU KİMDİR?

1934 yılında İstanbul’da doğan Tektaş Ağaoğlu, ortaöğrenimini Ankara Atatürk Lisesi'nde, yükseköğrenimini İngiltere’de Oxford Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladı. İlk öykü kitabını 1956 yılında yazdı. Öykülerini Varlık Dergisi'nde yayınladı. Daha sonra çalışmalarını çeviri alanında devam ettirdi. Dostoyevski, Şolohov, Remarque, Charles Dickens gibi yazarların yapıtlarını çevirdi. Marks ve Engels'ten seçerek derlediği Politika ve Felsefe adlı yapıtı, 142. maddeye aykırı görülerek 1973 yılında tutuklandı ve 5 ay tutuklu kaldı. Dava temyiz aşamasındayken af yasasıyla düştü. 1975 yılında Gerçek Gazetesi sorumlu müdürüyken, 12 Mart dönemi Sıkıyönetim Mahkemesi kararlarına ilişkin bir yazı nedeniyle bir yıl hüküm giydi. Çok sayıda gazete ve dergide yazıları yayınlanan Ağaoğlu, BBC Radyosu’nda da redaktör olarak çalışmıştı.