Yazaki'de tacize uğrayan kadın işçinin davası başlıyor

Yazaki'de tacize uğrayan Ayten Pehlivan'ın davası başlıyor. Pehlivan duruşma öncesi destek çağrısında bulundu.17-01-2018 12:02

İleri Haber

Gemlik Serbest Bölge'de faaliyet gösteren Yazaki firmasında bir amir tarafından cinsel saldırıya uğrayan Ayten Pehlivan isimli kadın işçinin ilk duruşması 19 Ocak Cuma saat 10.00'da Sakarya Adliyesi'nde görülecek.

Bir açıklama yayınlanan Pehlivan, “Benim arkamda olun. Böylece fabrikalarda tacize uğrayan, horlanan, sesi kısılan, susmak zorunda kalan kadın işçilerin sesini duyuralım” çağrısında bulundu.

Dilek Gültekin isimli kadın işçi söz konusu tacizlere tepki verdiği için işten çıkarılmış ve Yazaki fabrikası önünde 43 gün boyunca direnmişti.

Gültekin işten çıkarılmasına ilişkin, “Çünkü ben Yazaki’de kadına yönelik tacize karşı tepki verdim. Kadın işçileri taciz eden formenin işten atılması için tacizci formeni koruyan Yazaki yönetimine karşı mücadele verdim. Haklarıma sahip çıktım.  Kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı oluşacak hak gaspları karşısında bir şeyler yapmaya çalıştım. Sendikalı olmak gerektiğini savundum” demişti.