Yavaş: Yetki devrinde ısrar sürerse cumhurbaşkanı ile görüşürüm

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, belediyedeki yetki devirlerindeki ısrarın sürmesi durumunda Erdoğan ile görüşeceğini söyledi. 01-07-2019 11:21

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, belediyedeki yetki devirlerindeki ısrarın sürmesi durumunda AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini açıkladı. 

'ÇALIŞANLARI OLUMSUZ ETKİLER'

Mansur Yavaş, sohbet sırasında Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yaşanan 'yetki' tartışmasına ilişkin soruya Erdoğan’ın sık sık, “Davul başkasının tokmak başkasının elinde olmaz” dediğini ifade ederek yanıt verdi. Bu konudaki ısrarın hem çalışanları olumsuz etkileyeceğini hem Ankaralıları mağdur edeceğini vurgulayan Yavaş, belediye şirketlerine atama ile ilgili olası bir kanun değişikliğine de tepki gösterdi. Bu yönde atılacak bir adımın AKP'li belediyeleri de etkileyeceğine dikkat çeken Yavaş, konuyu Erdoğan ile de görüşebileceğini söyledi.

Yavaş, şu şekilde konuştu:

'YANLIŞI ANLATMAK LAZIM'

“Bunun yanlışını anlatmak lazım. Şirketlerle ilgili ısrarları devam ederse mutlaka görüşeceğim. Bugüne kadar tek bir işçi çıkarmadık. Hatta yönetimi bizde olan bazı şirketlerde eski yöneticilerin devamını sağladık. Belki başka bir şey anlatıyorlar. Hesap devralınca harcamalara bakmamız normal. Sıkıntılı durumlar da var. Buna karşı çıkanların bir kısmı açıklarının ortaya çıkmasını istemiyor olabilir. Bunları anlatmak gerek. İstiyoruz ki konuşarak yapalım her şeyi. Eğer kanun değişikliğinde ısrarcı olurlarsa Cumhurbaşkanından randevu isteyeceğim. Verir ya da vermez…”

Sputnik'in haberine göre yaşanan yetki tartışmasını iktidarın empati yapmamasına bağlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş, “Biraz seçimi kaybetmeye alışkın değiller, şaşırdılar, bu sonucu beklemiyorlardı” dedi. Yenilenen İstanbul seçiminden iktidarın ders alacağına inandığını kaydeden Yavaş, “Mutlaka bunun iç muhasebesi yapılacaktır” diye konuştu.