Yatılı Kuran kursunda onlarca çocuk istismar edildi!

Ümraniye’deki bir yatılı Kuran kursunda, kurs sorumlusu ve 2 eğitmen, yatılı olarak kalan çok sayıda çocuğu istismar ettikleri gerekçesiyle tutuklandı.01-09-2019 08:58

Ümraniye’de Fıkıh-Der isimli ruhsatsız bir derneğin bünyesinde faaliyet gösteren yatılı Kuran kursunda, kurs sorumlusu Ömer Işıktekin ve eğitmenler Hacı Serkan Bektaş ile Tarık Bektaş kursta yatılı olarak kalan çok sayıda çocuğu istismar ettikleri gerekçesiyle tutuklandı.

İstismara uğrayan çocukların polise giderek şikâyette bulunmasının ardından Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı. 3 sanık tutuklanırken, sanık Tarık Bektaş’ın Sancaktepe’de bulunan 75. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu’nda ücretli öğretmenlik yaptığı ortaya çıktı. 6 öğrenci şikâyetçi olurken, istismara uğrayan 20’yi aşkın çocuğun bulunduğu belirtildi.

Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre, Kuran kursunda yaşanan çocuk istismarı, kurstan ayrılan 17 yaşındaki H.R.Ö. isimli çocuğun ocak ayında yaşadıklarını polise giderek anlatmasıyla ortaya çıktı. H.R.Ö. ifadesinde Ömer Işıktekin, Hacı Serkan Bektaş ve Tarık Bektaş'ın kursta kalan öğrencilere cinsel istismarda bulunduklarını ayrıca şiddet uyguladıklarını belirtti. H.R.Ö’nün verdiği ifadenin ardından başlatılan soruşturma kapsamında 6 öğrenci de polise giderek şikâyette bulundu. Şikayetlerin ardından Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayı derinleştirdi.

3 EĞİTMEN TUTUKLANDI

İddianamede 6 çocuğa yönelik “cinsel saldırı” suçunu işlediği belirtilen kurs sorumlusu Ömer Işıktekin'in 145 yıla kadar hapsi istendi. Kursta eğitici olan Hacı Serkan Bektaş’ın istismara uğrayan öğrenci H.R.Ö. ve Y.E.T.’ye yönelik olarak “zincirleme cinsel saldırı” suçunu işlediği yönünde birden fazla mağdur beyanı bulunduğunun aktarıldığı iddianamede şüpheli için 50 yıla kadar hapis cezası istendi. H.R.Ö.’ye yönelik olarak “zincirleme nitelikte cinsel saldırı” suçunu işleyen Tarık Bektaş’ın ise 25 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

Çıkarıldıkları ilk duruşmada suçlamaları reddeden 3 şüpheli tutuklandı.