Yasal izinle boşaltılan Dipsiz Göl'e taşıma su veriliyor

Yasal izinle yapılan define kazısı sonucu suyu boşaltılan Dipsiz Göl’e taşıma su veriliyor. Göl’e yakınında bulunan dereden su aktarılmaya başlandı.23-11-2019 10:18

Gümüşhane'nin Dumanlı Köyü Taşköprü Yaylası'nda, AKP Ordu Milletvekili Aday Adayı Fatih Sözen ile iş insanı Ahmet Canbakkal'a verilen yasal izinle yapılan define kazısı sonucu suyu boşaltılan Dipsiz Göl’e taşıma su veriliyor. Göl’e yakınında bulunan dereden su aktarılmaya başlandı.

12 bin yıl önce Buzul Çağı'nda oluşan gölün su tutması için  suya dayanıklı kireçli ve killi toprak döküldü, silindirle düzeltildi.

YASAL İZİNLE BOŞALTILMIŞTI

Jandarma nezaretinde yasal izinle yapılan define çalışmasına Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Gümüşhane Müze Müdürlüğü'nce ilgili kişilere define arama ruhsatı verildi.

6 Kasım’da suyu tahliye edilen göl alanı, iş makineleri ile kazıldı. Dipsiz Göl'de, 4 gün sürdürülen kazı çalışmaları, define bulunamayınca sonlandırıldı.

GÖL SU TUTACAK MI GÖZLENECEK

Kamuoyu tepkisi üzerine kazıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gümüşhane Valiliği tarafından başlatılan soruşturma kapsamında; Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüseyin Ateş, Müze Müdürü Elif Öktem ile müze müdürlüğü çalışanı Yunus Ağa, açığa alındı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise  'doğal sit alanı' ilan edilmesi için çalışma başlattıklarını açıkladı..

Göl alanı doldurulduktan sonra suyun alanda kalıp, kalmayacağı gözlenecek. Gümüşhane Valisi Kamuran TaşbilekGümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek  ise; “Dereden, doğal ortamdan aldığımız suyla besleme yapıyoruz. Uzmanların önerisi doğrultusunda bir, iki gün bu beslemeyi yapacağız. Önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi beklenen yağışlarla alanın tamamıyla dolacağını öngörmekteyiz" dedi.