Yasa dışı seçim kampanyası finansmanı yapan Eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, suçlu bulundu

Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 2012’deki seçim kampanyasını yasa dışı yollarla finanse etmekle yargılandığı davada suçlu bulundu.30-09-2021 12:40

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 2012'de seçim kampanyasını yasa dışı şekilde finanse etmekten suçlu bulundu.

Sarkozy'nin, 2012'de kaybettiği Cumhurbaşkanlığı seçiminde yasa dışı finansman sağlamakla yargılandığı davada 6 ayı tecilli olmak üzere 1 yıl hapis cezası talep edilmişti.

Paris Savcılığı, eski cumhurbaşkanı ile aynı davada yargılan 13 sanık için de 18 aydan 4 yıla kadar hapis cezası istemişti.

15 Haziran'da mahkeme salonuna gelerek hakime ifade veren Sarkozy, 2012'deki seçim kampanyasını 2007'deki gibi yürüttüğünü ve söz konusu suçlamaları reddettiğini belirtmişti.

Dava kapsamında Sarkozy, seçim harcamalarının parti faaliyeti gibi gösterilip yasal sınır olan 22,5 milyon avronun yaklaşık 2 kat üzerine çıkılmasının önüne geçilmesi ile suçlanıyordu.

Sarkozy, seçim kampanyasının finansmanı sırasında, tanıtım ve halkla ilişkiler kampanyasını yürüten Bygmalion şirketinden sahte fatura almakla ilgili şirket de Sarkozy'nin masraflarını gizlemek için sahte fatura düzenlemekle suçlanıyordu.

Sarkozy, geçen 1 Mart'ta yolsuzlukla suçlandığı "telekulak" davasında, 2 yılı tecilli olmak üzere 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.