Yargıtay: Sempati, örgüt üyeliğine yetmez

Gülen cemaatine üyelik suçlamasıyla hapis cezası alan şahıs, konuyu Yargıtay'a taşıdı. Yargıtay, kararı bozarak ‘sempati duymanın örgüt üyeliği için yeterli kanıt olarak değerlendirilemeyeceğini’ belirtti.01-11-2017 09:51

Yargıtay, Fetullah Gülen cemaatine üyelik suçlamasıyla görülen bir davada verilen ceza kararını, “sempati duymak örgüt üyeliği için yetmez” diyerek bozdu.

Burdur’da Ağlasun Tarım Müdürü Hakan Özcan, 3 Ağustos 2016 tarihinde ‘FETÖ üyeliği’ iddiasıyla gözaltına alınıp tutuklandı. 2013 yılı öncesi ve sonrasında örgütün ilçe imamıyla telefonla görüştüğü, sohbet toplantılarına katıldığı, Zaman gazetesine abone olduğu ve kızını Altınbaşak adlı okula verdiği belirlenen Özcan, ‘yasadışı örgüt üyeliği’ suçlamasıyla cezalandırıldı. Bölge Adliye Mahkemesi’nde temyiz başvurusu reddedilen Özcan, Yargıtay’a gitti. Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi, Özcan’ın itirazını haklı bularak kararı bozdu.

YARGITAY’DAN DELİL UYARISI: SEMPATİ, ÖRGÜT ÜYELİĞİNE YETMEZ

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre Yargıtay kararında, örgütün başlangıçta ahlak ve eğitim hareketi olarak ortaya çıktığı, toplumun her katmanı tarafından bu şekilde algılandığı, meşruiyetini sivil alanda dinden, kamusal alanda hukuktan aldığı izlenimi vermek için yeterli güce ulaşıncaya kadar kriminalize olmamaya çalıştığı ifade edildi. Özcan’ın örgütün nihai amacını bildiği ve hiyerarşiye dahil olduğu yönünde bir delilin olmadığı, sempati ve iltisak boyutunda kaldığı ifade edildi.

Kararda “Özcan’ın Tarım Müdürlüğü’nde çalıştığı dönemde örgütün ilçe imamı olduğu iddia edilen şahıslarla telefonla görüşmek suretiyle irtibat içerisinde olmak, çoğunluğu 2013 yılının öncesinde olmak üzere birkaç kez de bu tarihten sonra örgütün dini sohbetlerine katılmak, örgüt tarafından çıkarılan gazetelere abone olmak ve çocuğunu kapatılan okula göndermekten ibaret eylemlerinin sempati ve iltisak boyutunu aşan, örgüt üyesi olduğunu ispata yeterli örgütsel faaliyetler kapsamında değerlendirilemeyeceği...” denilerek Özcan’ın tahliyesi istendi. Kararın ardından Özcan tahliye edildi.