Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı CHP’li Eren Erdem hakkındaki tutuklama kararının onaylanmasını istedi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Eren Erdem hakkındaki tutuklama kararının onaylanmasını istedi. Erdem konuyla ilgili, “Bu tebliğname ile savcılık, 'Eren Erdem dışarı çıktıktan sonra hükümeti eleştirmekten vazgeçmedi, tekrar hapse atalım' diyor. Bu tebliğname Yargıtay'a yakışmıyor" dedi.10-03-2020 11:25

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Parti Meclisi üyesi ve gazeteci Eren Erdem hakkındaki tutuklama kararının onaylanmasını istedi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Parti Meclisi üyesi ve gazeteci Eren Erdem hakkındaki tutuklama kararının onaylanmasını istedi.

DW Türkçe'nin haberine göre Başsavcılık, Erdem hakkında daha önce verilen tutuklama kararının onaylanması için Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne bir tebliğname gönderdi.

Bu tebliğnameye yanıt hazırladığını DW Türkçe’ye anlatan Eren Erdem, “Ben daha önce tahliye olmuştum, beraat etmemiştim. Yargıtay Başsavcılığı, hakkımdaki tutuklama kararının onaylanması için Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne tebliğname göndermiş” dedi.

Tebliğnamenin tarihinin Oda TV yöneticileri hakkında verilen tutuklama kararıyla aynı güne denk geldiğini söyleyen Erdem, “Davam sürüyor, bunu biliyorlar ve partimizi, CHP’yi sıkıştırmak istiyorlar. Yapılmak istenen bu” diye konuştu.

'ÖZGÜRLÜĞÜM HALKA EMANETTİR'

Eren Erdem, kendisiyle ilgili Yargıtay tebliğnamesine çarşamba günü yanıt vereceğini söyledi. Erdem “Tam 500 gün Silivri cezaevinde, CHP adına etkin bir muhalefet yaptığım için hapiste tutuldum. Bu tebliğname ile savcılık, 'Eren Erdem dışarı çıktıktan sonra hükümeti eleştirmekten vazgeçmedi, tekrar hapse atalım' diyor. Bu tebliğname Yargıtay'a yakışmıyor. Hem hukuki hakkımızı arayacağım hem de bildiğim gerçekleri söylemeye devam edeceğim. Özgürlüğüm halka emanettir” dedi.