Yargıtay cezayı onarsa Dilek Doğan'ı öldüren polis sadece 45 gün hapis yatacak

Yargıtay cezayı onarsa Dilek Doğan'ı öldüren polis sadece 45 gün hapis yatacak

Yargıtay Başsavcılığı, ev baskınında Dilek Doğan’ı öldüren polis hakkında yapılan temyiz başvurusunu reddetti. Yargıtay da cezayı onarsa sanık polis sadece 45 gün cezaevinde kalacak.

Yargıtay Başsavcılığı, İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı Küçükarmutlu’daki evinde, 18 Ekim 2015’te özel harekat polisi tarafından vurularak öldürülen Dilek Doğan davasında, sanık polis memuru Y.M.’ye verilen altı yıl üç ay hapis cezası ile ilgili Doğan ailesinin ve Y.M.’nin avukatlarının temyiz başvurularını reddetti.

Yargıtay da cezayı onarsa sanık polis cezaevinde bir ay, 45 gün kalacak.

Başsavcılık, 10 Haziran tarihli tebliğnamesinde iki tarafın temyiz gerekçelerini açıkladı ve iki tarafında temyiz taleplerini reddetti.

Sanık polisin avukatı , müvekkilinin kusurunun bulunmadığını belirterek, silahın patlamasına Dilek Doğan’ın neden olduğunu, bu yüzden Doğan’ın kusurlu olduğunu ve yetersiz delil olduğunu iddia ederek müvekkilinin  beraat etmesi gerektiğini ileri sürmüştü.

Doğan ailesinin avukatları da, sanık Moğultay’ın eylemi “kasten öldürme” veya “olası kastla öldürme” gerekçesiyle üst sınırdan ceza verilmesi yönünde başvuruda bulunmuştu.

Başsavcılık, her iki tarafın da temyiz taleplerini reddetti. Savcılığın kararı Yargıtay 12’nci Ceza Dairesi değerlendirip karara bağlayacak.