Yargılanan yine gazetecilik oldu...

Yargılanan yine gazetecilik oldu...

Gazeteciler Doğan Ergün ve İzel Sezer hakkında 11 yıl 4 aya kadar hapis cezası isteniyor.

İleri Haber

İleri Haber eski Genel Yayın Yönetmeni Doğan Ergün ve dönemin Sorumlu Müdürü olan mevcut Genel Yayın Yönetmeni İzel Sezer hakkında 11 yıl 4 aya kadar hapis cezası isteniyor. Dava gerekçesi ise AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal tarafından rüşvet pazarlığı yapıldığı iddialarının yer aldığı tweetlerin haberleştirilmesi…

Gazeteciler Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın “Cendere” kitabında AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal tarafından rüşvet pazarlığı yapıldığı iddiaları yer almıştı.

O dönem Bağımsız Milletvekili olan, mevcut Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, iddialarla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulunmuş ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e “Gereğini yapacak mısınız?” diye sormuştu.

Şık, paylaşımlarında ayrıca İnal ile bazı yargı mensupları arasında, “Fransa firması Tefal'in, Kent Yangın firmasına ödemesi gereken 20 milyon TL’nin engellenmesi”ne yönelik dava dosyasına da girdiği iddia edilen görüşmelerin dökümü yer almıştı.

GAZETECİLER HAKKINDA ŞİKAYET

Şık’ın tweetleri 2 ve 16 Aralık 2020’de İleri Haber’de “iddia” şeklinde haberleştirildi. Bu haberler üzerine Mustafa Doğan İnal şikayetiyle İleri Haber eski Genel Yayın Yönetmeni Doğan Ergün ve dönemin Sorumlu Müdürü olan mevcut Genel Yayın Yönetmeni İzel Sezer hakkında soruşturma başlatıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu tarafından tarafından yürütülen soruşturmaya ilişkin iki gazeteci ifade verdi. Soruşturma sonucunda iki gazeteciye dava açıldı.

GÖRÜŞMELER, ‘YARGI SÜRECİNİ HIZLANDIRMAK İÇİN’MİŞ…

Davanın iddianamesinde, iddialara ilişkin Mustafa Doğan İnal’ın beyanları da yer aldı. İnal, Tefal şirketinin talebinin, İlk Derece Mahkemesi’nde Tefal şirketinin lehine çıkan karar ile ilgili olarak İstinaf incelemesinin bir an evvel yapılması ve dosyanın ivedilikle incelenmesinden ibaret olduğunu, bir başkasının borcu için sürekli olarak kendisine hacze gelindiğini, yargının ağır işlemesi nedeni ile itiraz ve davaların sürüncemede kalması karşısında telafisi güç zararlara uğradığını ifade eden Tefal’in, Fransız Büyükelçisi’ne gittiğini, Fransız Büyükelçisi’nin de konu ile ilgili Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’den yargılama süreçlerinin hızlandırılması hususunda yardım talebinde bulunduğunu, söz konusu yardım talebinin içeriği, adil yargılanma ilkesi kapsamında yavaş ve ağır işleyen inceleme süreçlerinde hak kayıplarının önüne geçmek ve sonucu ne olursa olsun hızlı bir inceleme yapılması, incelemenin öne alınması taleplerinin dikkate alınması ile sınırlı olduğunu, zira, Fransız Büyükelçisinin aradığı tarihe kadar yerel mahkemenin zaten bu konuda Tefal lehine bir karar vermiş olup, dosya istinaf incelemesinde olduğunu belirterek, görüşmelerin bu kapsamda yapıldığını öne sürdü.

İKİ GAZETECİ HAKKINDA 11 YIL 4 AYA KADAR HAPİS İSTENİYOR

İddianamade, gazetecilerin Mustafa Doğan İnal’a yönelik zincirleme biçimde "Alenen Hakaret", " Kişiler Arasındaki Aleni Olmayan Konuşmaların Kaydedilmesi Suretiyle Elde Edilen Verilerin Basın ve Yayın Yoluyla Hukuka Aykırı Olarak İfşa Edilmesi"  ve " İftira" suçlarını işlediği öne sürülerek, haklarında 3 yıl 3 aydan, 11 yıl 4 aya kadar hapis cezası istenildi.

Davanın ilk duruşması 23 Aralık Perşembe günü saat 09.30'da İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

DAHA FAZLA