Yargılanan bir barış akademisyeni daha beraat etti

"Bu Suça Ortak Olmayacağız" isimli bildiriyi imzaladığı gerekçesiyle mesleğinden ihraç edilen ve yargılanan akademisyenlerden biri daha beraat etti.16-10-2019 14:51

"Barış için Akademisyenler"in Sur, Cizre ve Silopi başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki sokağa çıkma yasakları ve operasyonlar sırasında yaşanan insan hakları ihlallerine karşı imzaladığı "Bu Suça Ortak Olmayacağız" isimli bildiriyi imzaladığı gerekçesiyle mesleğinden ihraç edilen ve yargılanan akademisyenlerden biri daha beraat etti.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) "Bu Suça Ortak Olmayacağız" isimli bildiri nedeniyle yargılanan akademisyenler için verdiği hak ihlali kararının ardından yerel mahkemelerce alınan beraat kararlarına yenisi eklendi.

Birgün'de yer alan habere göre, AYM kararı öncesine kadar akademisyenler hakkında beraat kararı vermeyen Ankara 27'nci Ağır Ceza Mahkemesi (ACM) Hacettepe Üniversitesi'nde görevli akademisyen Ç. K. hakkında beraat kararı verdi. Duruşmaya görüntülü olarak bağlanan akademisyen Ç.K. savunmasında, "İddianameyi okuduğumda hayretler içinde kaldım. Bir kadın, bir yurttaş olarak yaşanan hak ihlalleri yüzünden, barış koşulları sağlansın diye imza attım" dedi.

'27. ACM BARIŞ AKADEMİSYENLERİNE İLK DEFA BERAAT VERDİ'

Beraat eden barış akademisyeni Ç.K.'nin avukatı Candan Dumrul ise AYM'nin hak ihlaline yönelik kararına dikkati çekti. Avukat Dumrul, "AYM'nin ihlal kararı çerçevesinde bir karar alınacağını tahmin ediyorduk ama bu mahkeme, ağır cezalar veren bir birimdi. Bu nedenle endişeliydik" diye konuştu. 

Avukat Dumrul, 27'nci ACM’nin Barış Akademisyenleri hakkında ilk defa beraat kararı vermesine dikkat çekerek, "Sonuç olarak bu ACM, bildirinin ağır eleştiri mahiyetinde olduğunu, propaganda içermediğini ve suç unsurlarının oluşmadığına hükmetti ve beraat kararı verdi" dedi.