Yargıda kadrolaşmada bir adım daha: Süre kısaltıldı

Adalet Bakanlığı, hakim ve savcı adaylarının 17 ay olan staj süresini 2021 yılına kadar bir yıla indirdi.04-04-2018 07:56

AKP hükümeti yargıda kadrolaşma hamlelerini hız kesmeden sürdürüyor.

Adalet Bakanlığı, hakim ve savcı adaylarının 17 ay olan staj süresini 2021 yılına kadar bir yıla düşürdü. Bir yıllık staj süresini tamamlayan hakim ve savcı adayları, HSK tarafından mesleğe kabul edilmeleri halinde göreve başlayabilecek.

YÖNETMEKLİK GEÇİCİ MADDEYLE DEĞİŞTİRİLDİ

Kanun Hükmünde Kararnameyle (KHK) hakim ve savcı alımında 70 puan şartını kaldıran Adalet Bakanlığı, 16 Ocak’ta hakim ve savcı adaylarının meslek öncesi eğitim sürelerinin yarı oranında indiren yönetmelik değişikliği yapmıştı. Bakanlık, dün de Hakim ve Savcı Adaylarının Meslek Öncesi Eğitimlerine İlişkin Yönetmelik’te değişiklik yaptı. Yönetmeliğe eklenen geçici bir maddeyle; 23 Temmuz 2016-23 Temmuz 2021 tarihi arasında bakanlığın teklifi ve HSK’nin kararı ile bir yıllık staj süresini tamamlayan hakim ve savcı adaylarının staj yerlerini ve sürelerini tamamlayıp tamamlamadıklarına bakılmaksızın, yazılı ve sözlü sınavlarda başarılı olmaları ve HSK tarafından mesleğe kabul edilmeleri halinde hâkimlik ve savcılık mesleğine atanabilecekleri öngörüldü. Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre meslek öncesi eğitimlerinin üç ayını tamamlayıp, hazırlık eğitimlerini yapmak üzere görevlendirilmeyen adli yargı hâkim ve savcı adayları da hakim ve savcılığa atanacak şekilde ayrılarak görev stajına başlayabilecekler.