Yargı Atamalarında Tarikat Referansı Meclis Gündeminde

Hakim ve savcılık mülakatlarında, iktidara ve belirli cemaatlere yakın olmayan adayların elendiğine yönelik iddialar TBMM gündemine taşındı.17-08-2018 14:03

İleri Haber

CHP, hakim ve savcılık mülakatlarında, iktidara ve belirli cemaatlere yakın olmayan adayların elendiğine yönelik iddiaları TBMM gündemine taşıdı.

Mersin Milletvekili Alpay Antmen tarafından Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle verilen önergede, çok iyi puan almasına ve üst derecelerde sınavları geçen yüzlerce adayın, hakim ve savcılık sınavı mülakatında AKP’ye ve belirli cemaatlere yakın olmadıkları için elendikleri iddiası soruldu.

Antmen “Neden hala liyakat, hak ve şeffaflık çerçevesinde kadrolaşmaya gidilmemektedir? Bu uygulamalarla size göre yeni 15 Temmuzların önü açılmış olmuyor mu?” diye sordu.

CHP’li vekil, son iki yıldır hakim ve savcı olarak atanan kişilerin listesinin yayınlanmadığına yönelik iddialara da önergesinde yer vererek, şu soruların yanıtlanmasını talep etti:

–Bahsi geçen iddialar doğru mudur? Hakim ve savcılar, iktidara ve belirli cemaatlere yakınlık derecelerine göre mi seçilmektedir?

–Hakim ve Savcılık sınavını kazanan kaç aday mülakatları geçememiştir? Mülakatlarda elenen adayların sınav ve başarı sıralaması nedir?

–Hakim ve Savcılık mülakatları ne şekillerde ve kimler tarafından gerçekleştirilmektedir? Her adaya aynı sorular mı farklı sorular mı sorulmaktadır? Mülakat hangi kriterlere göre yapılmaktadır?

–Son 5 yılda; Hakim ve Savcılık mülakatlarını kazanan kişiler hangi görevlere atanmıştır? Kazananların tam listesi hangi gerekçelerle yayınlanmamaktadır?

–15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında devlet içerisine sızan cemaat ve tarikatların ülkemize verdiği ağır hasar ortadayken neden hala liyakat, hak ve şeffaflık çerçevesinde kadrolaşmaya gidilmemektedir? Bu uygulamalarla size göre yeni 15 Temmuzların önü açılmış olmuyor mu?”