Yapay zeka grip aşısı geliştirdi: Öncekilerden çok daha güçlü

Avustralya'da bilim insanları yapay zeka kullanarak öncekilerden çok daha güçlü olan bir grip aşısı geliştirdi.02-07-2019 16:46

Avustralya'da bilim insanları yapay zeka kullanarak bir grip aşısı geliştirdi. Aşının öncekilerden daha güçlü olduğu söyleniyor. Flinders Üniversitesi’nde üretilen aşının, bir yapay zekanın tasarladığı ilk aşı olma özelliğini taşıdığı belirtiliyor.

Avustralyalı yayın kuruluşları ABC ve SBS’e konuşan Doç. Dr. Nikolay Petrovsky, bu aşıyı geliştirmenin 20 yıllarını aldığını, araştırmalarının 15 yıldır ABD tarafından fonlandığını söyledi.

KISA SÜRE İÇİNDE KULLANILACAK

BBC Türkçe’nin haberine göre “Daha iyi grip aşılarına ihtiyacımız vardı” diyen Petrovsky, bu aşının öncekilerden daha güçlü olduğunu “Aşıyı bir aracın motoruna benzetirsek, bu motora ekleyebileceğimiz bir turbo şarj cihazı geliştirdik diyebiliriz" sözleriyle anlattı.

Aşı kısa süre içinde ABD’de 12 ay sürecek klinik testlere başlayacak. Aşının bir özelliği de bağışıklık sisteminin griple mücadeledeki tepkisini güçlendirmesi.

YAPAY ZEKA NASIL ÇALIŞIYOR?

Nikolay Petrovsky, “İlk defa bir insan tarafından icat edilmemiş bir aşı insanlar üzerinde denenecek” dedi.

Petrovsky aşıyı geliştiren yapay zekayı ise şöyle anlattı:

“Aşıyı geliştiren yazılımın adı Sam. Sam’in bilgi edinme ve bunlardan yeni fikirler üretme gibi teorik yetenekleri var. Tabii ki başta onu eğitmemiz gerekiyor. İşe yaradığını bildiğimiz ilaçları örnek olarak tanıttık. İşe yaramadığını bildiğimiz ilaçları ise başarısız örnekler olarak tanıttık. Bütün bunları Sam’e gösterdik ve Sam de kendi önerisiyle bize geldi. Öneriyi inceledik, test ettik ve işe yaradığını gördük.”