Yapay akciğer nakledilen domuzlar 3 hafta hayatta kaldı

Geliştirdikleri akciğerleri başarılı bir şekilde domuzlara nakletmeyi başaran bilim insanları domuzların operasyondan sonra birkaç hafta daha hayatta kaldığını bildirdi.07-08-2018 20:10

Teksas Üniversitesi araştırmacıları organların domuzlarda kök salması sonucu, nakledilen akciğer dokularında sağlıklı kan damarlarının geliştiğinin tespit edildiği belirtti.

Önceki deneylerde, farelere nakledilen akciğerlerin birkaç saat işinde çalışma fonksiyonlarını yitirdiğini belirten uzmanlar, organların hayvanların kendi hücrelerinden büyütüldüğünü, bunun da bağışıklık sistemi nedeniyle reddedilme riskini azalttığını bildirdi.

Çalışma ABD’de yayınlanan bilim dergisi Science News’te yayımlandı.

‘ŞEKER VE DETERJANDAN OLUŞAN KARIŞIM KULLANILDI’

Deney sırasında, şeker ve deterjandan oluşan bir karışımı kullanan bilim insanları, hücreleri domuz donörlerin akciğerlerinden ayrılarak, hücreler arası proteinlerden 3 boyutlu bir çerçeve elde etti. 

Alıcı hayvanlardan alınan bir hücre kültürünü büyütmeye başlayan araştırmacılar, akciğerleri 30 gün boyunca besin çözeltileri ile dolu bir biyoreaktör tankında büyüttü.

Hazır hale gelen organlar, dört domuzdan alınan sol akciğerlerin yerine nakledildi.

'GELECEKTE SAĞLIKLI ORGAN ELDE EDİLEBİLİR'

Bilim insanları gelecekte, bu yöntemi daha da geliştirebilecekleri ve sağlıklı organ elde edebileceklerini umduklarını belirtti. İnsanlara yapay akciğer nakledilmesi durumunda, organın çerçevesini oluşturabilmek için 3D baskı kullanılabileceği de bildirildi.