Yangınlar devam ediyor: Avustralya'nın başkentinde olağanüstü hâl ilan edildi

Avustralya'nın başkenti Canberra'nın güneyindeki orman yangınlarının büyümesi nedeniyle bölgede olağanüstü hâl ilan edildi.31-01-2020 09:42

Avustralya Başkent Bölgesi yetkilileri, başkent Canberra'nın güneyindeki orman yangınlarının büyümesi nedeniyle bölgede olağanüstü hâl ilan etti.

Alevler 18 bin 500 hektarlık bir alanı kaplıyor. Yetkililer, yangının bölgede son 20 yıldır çıkan en büyük yangın olduğunu kaydediyor.

Canberra'nın dış bölgelerinde yaşayanlardan muhtemel tahliye planları için "alarmda olmaları" istendi.

Avustralya Başkent Bölgesi Başbakanı Andrew Barr Cuma günü gazetecilere yaptığı açıklamada, "Avustralya Başkent Bölgesi yetkilileri 2003'teki korkunç yangınlardan beri en kötü orman yangınıyla karşı karşıya" dedi ve ekledi: "Şu an Avustralya Başkent Bölgesi hükümeti için yangınlardan daha önemli bir gündem maddesi yok."

'HAVA SICAKLIKLARI SEBEBİYLE KONTROLDEN ÇIKABİLİR'

Barr, 40 dereceye varan hava sıcaklıkları ve sert rüzgarlar nedeniyle yangının "kontrolden çıkabileceği" uyarısında bulundu.

Avustralya Başkent Bölgesi Başbakanı, alevlerin en fazla Canberra'daki Parlamento binasından 20 dakikalık araba yolculuğu uzaklığında olan Tuggeranong bölgesinin güneyinde olduğunu söyledi.

Barr, "Canberra risk altında olduğu müddetçe", itfaiye birimlerine daha fazla yetki ve kaynak veren olağanüstü hâlin devrede olacağını söyledi.

Avustralya'da Eylül ayından beri devam eden yangınlar 33 kişinin ve yaklaşık 1 milyar hayvanın ölümüne yol açarken 11 milyondan fazla ev de kül oldu.