Dağlık Karabağ’da gerilim yükseliyor: ‘Seferberlik ilan ettik’

Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışmalar şiddetlenirken, iki ülke hükümetinden yapılan açıklamalar, çatışmaların artacağı yönünde.27-09-2020 13:16

İleri Haber

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, sabah 06.00 sularında Ermenistan tarafından Azerbaycan sınırındaki askeri ve sivil yerleşim yerlerine yapılan saldırılarda yaşamını yitirenler ve yaralılar olduğunu bildirerek karşı saldırı başlattıklarını duyurmuştu. Ermenistan ise saldıran tarafın Azerbaycan olduğunu ifade etmişti.

Çatışmalar sabah saatlerinden beri devam ederken, iki ülke hükümetinden açıklamalar geldi.

AZERBAYCAN: ‘ŞEHİTLERİN KANI YERDE KALMAYACAK’

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, çatışmaların başlamasının ardından yaptığı ‘ulusa sesleniş’ konuşmasında ‘şehitlerin kanın yerde kalmadığını, Ermenistan ordusuna ait hedeflerin vurulduğunu’ belirtti. Aliyev, "Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak. Ermenistan ordusuna ait askeri araçları imha ettik." dedi.

ERMENİSTAN: ‘SEFERLİK VE SIKIYÖNETİM İLAN ETTİK, VATANIMIZI KORUMAYA HAZIR OLUN’

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ise, Facebook’tan yaptığı açıklamada Güvenlik Konseyi’nin toplandığını belirterek, "Değerli vatandaşlar, şu anda Ermenistan hükümetinin kararıyla sıkıyönetim ve genel seferberlik ilan edildi. Seferberlik kapsamındaki herkesi askerlik şubelerine başvurmaya çağırıyorum" dedi.

Ermenistan, Dağlık Karabağ'da Azerbaycan'a ait 2 helikopter ile 3 İHA'yı vurduklarını, Azeri ordusunun can kayıplarının olduğunu açıklarken Azerbaycan Savunma Bakanlığı da, Ermenistan'ın saldırılarına karşılık verildiğini, 12 Ermeni uçaksavar sisteminin imha edildiğini duyurmuştu.

RUSYA’DAN MÜZAKERE ÇAĞRISI

Çatışmalara ilişkin Rusya’dan yapılan açıklamada ise Karabağ'daki çatışmanın her iki tarafın yoğun bombardımanıyla devam ettiğini ve kayıp haberleri geldiğini bildirdi. Açıklamada, "Durumu istikrara kavuşturmak için tarafları derhal ateşkese ve müzakerelere başlamaya çağırıyoruz" denildi.

YANDAŞLARIN SAVAŞ TAMTAMLARI: ERİVAN'IN MERKEZİNE YANLIŞLIKLA FÜZE DÜŞMELİ

Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, Twitter'dan Ermenistan-Azerbaycan çatışmasını 'değerlendirdiği' paylaşımında, Ermenistan'daki sivil yerleşim yerlerinin hedef alınması gerektiği mesajı vererek, "Erivan'ın tam markezine yanlışlıkla bir füze düşmeli! Azerbaycan yalnız değil. Ermenistan aslında Türkiye'ye saldırıyor. O zaman bizim de bir cevabımız olacak" dedi.